Neukáznění návštěvníci zmařili hnízdění pisil a tenkozobců na Lednicku

Tenkozobci opační (Recurviostra avosetta) i pisily čáponohé (Himantopus himantopus) patří v České republice v posledních letech již mezi pravidelně hnízdící druhy. Avšak jejich hnízda díky specifickým nárokům lze nalézt pouze na několika lokalitách v republice. Oba druhy hnízdí převážně na dnech vypuštěných nebo částečně vypuštěných rybníků, největší ohrožení pro ně představuje zaplavení hnízd při opětovném napuštění rybníka nebo silných deštích.
Letnění i nedostatek vody připravilo v sezóně 2019 vhodné podmínky pro hnízdění vzácných bahňáků. Foto FB archiv Správy CHKO Pálava
Na nedostatkem vody vynucené zimování Hlohoveckého rybníka, kdy byla obnažena cca polovina výměry rybníka, plynule navázalo částečné letnění, při kterém je hladina o cca 1,2 m níže než obvykle. Díky tomu není v současné době zaplavena cca 1/4 rybníka. Na holé půdě zahnízdili vzácní tenkozobci opační (5 – 6 párů) a pisily čáponohé. V současné době se zde vytváří typické rostlinné společenstvo obnažených den. Většinu hnízd na dně letněného Hlohoveckého rybníka tenkozobci opační opustili a zůstala jen vychladlá vajíčka. Naděje na odchování mláďat zůstává u jednoho páru. Množství lidských stop v okolí hnízd ukazuje, že jednou z příčin bylo bezesporu i rušení lidmi. Přitom pracovníci Správy CHKO Pálava k omezujícím páskám doplňovali, z jakého důvodu o respektování zákazu vstupu na dno rybníku žádají.
„Na poslední obhlídce jsme objevili lidské stopy. Je tedy možné, že je buď člověk vyrušil, nebo k nim přivedl predátory. Například lišku nebo norka. Tenkozobci se poprvé objevili na jižní Moravě při letnění rybníka Nesyt před dvanácti lety. Jde o velice vzácné ptáky, kterých se v zemi vyskytuje pouze několik jednotlivých párů,“ říká vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Pálava Jiří Kmet.
Pisily čáponohé naštěstí zahnízdily v roce 2019 i na jiných lokalitách na Lednicku, kde se jim podařilo zdárně vyvést mláďata, jak ukazuje video fotografa Petra Študenta:
Opuštěné vejce na hnízdě pisily čáponohé. Foto FB archiv Správy CHKO Pálava
FB archiv Správy CHKO Pálava
Text: Lukáš Kadava / Titulní foto: Jan Grünwald