Nizozemí: Záhadný úhyn 20 000 alkounů

Vědci se dosud snaží rozluštit příčinu náhlého úhynu tisíců alkounů, jejichž těla se před několika týdny začala objevovat na pobřeží Nizozemí. Odhad uhynulých jedinců dosud činí 20 000.
Těla ptáků, kteří tráví většinu svého života na moři, kde se potápí pod hladinu pro potravu sestávající se především z ryb a korýšů, se začala znenadání objevovat na holandském pobřeží v průběhu minulého měsíce, od Fríských ostrovů na severu po Zéland na jihu (pozn.red.: nizozemská provincie nacházející se v jihozápadní části země).
Madrik Leopold, biolog z Wageningenské univerzity o události prohlásil, že Nizozemí nezažilo podobné masové úhyny od 80. let a 90. let a že se jedná o kritickou událost. Stovky dalších nemocných ptáků bylo vzato do péče záchranných stanic.
„Naše pracovní hypotéza je taková, že příčinou je kombinace špatného počasí a něčeho dalšího, po čem stále ještě pátráme.“ vysvětluje Leopold. „Provedli jsme pitvu u několika jedinců. Byli čistí, ale velmi podvyživení, se zažívacími potížemi, což by značilo vyhladovění. Potřebujeme však prozkoumat větší vzorek uhynulé populace a tak jsme začali žádat lidi, aby pro nás mrtvé ptáky sbírali.“
Jedna z možných příčin masového úhynu je havárie tankeru MSC Zoe severně od Amelandu, při níž bylo v moři následkem noční bouře 2. ledna ztraceno 341 kontejnerů se zbožím a nejrůznějšími nebezpečnými chemikáliemi, jak uvedla agentura DPA.
Záchranná akce pro navrácení ztracených kontejnerů patřící společnosti Mediterranean Shipping Company doposud zapojila 16 lodí křižující Severní moře vlečnými sítěmi a echolokátory a měla by trvat ještě dalších šest měsíců.
Zhruba 50 kontejnerů se stále nenašlo a celá operace je pod časovým tlakem, neboť těžké kontejnery se časem zaboří do písčitého dna, kde budou později k nenalezení.
„Nevíme přesně, co se v kontejnerech nacházelo, ale je zcela jasné, že to obnášelo plasty a chemikálie.“ tvrdí Leopold. „Zvláštní je ovšem to, že jsem v kontaktu s kolegy z Německa a z Belgie a oni měli nanejvýš jednoho nebo dva mrtvé ptáky, ale rozhodně nic, co by je znepokojovalo.“
Další zvláštností je skutečnost, že uhynulí ptáci jsou výhradně alkouni (s největší pravděpodobností alkouni úzkozobí).
Veterinární patologové chtějí v příštích dnech pitvat nejméně dalších 100 alkounů v pokusu odhalit další indicie vedoucí k odhalení příčiny masového úhynu.
„Každý den je na každém kilometru holandského pobřeží mrtvý pták a tento trend je stabilní, neklesá.“ říká Leopold.
Zhruba 2% veškeré světové populace alkounů – více než 130 000 jedinců – se nachází v holandské oblasti Severního moře, kde se na chráněném území zvaném Frisian Front, severně od Fríských ostrovů, nachází jejich oblíbená hnízdiště.
Nepříznivé počasí pravidelně způsobuje výskyt oslabených jedinců, kteří jsou vyplaveni na holandském pobřeží, avšak jen velmi vzácně se objeví větší počet takto zasažených ptáků. Alkouni, jenž hnízdí na útesech skalnatých ostrovů jsou bezprostředně ohroženi znečištěním lidskou činností, neboť jsou závislí na dostatku potravy v podobě drobných ryb a korýšů.
Více informací o příčině úhynu ptáků v Severním moři bude pravděpodobně dostupných v následujících několika týdnech.
Text a překlad: Martin Vlk Mrňous
Zdroj: The Guardian