Norek americký ohrožuje slovenské rybáky

Introdukce nepůvodních druhů, společně se změnami kvality stanovišť, klimatickými změnami, vzrůstajícím využíváním přírodních zdrojů a znečištěním životního prostředí, je považována za hlavní procesy, které výrazně negativně ovlivňují světovou biodiverzitu. Invazní druhy vyskytující se mimo oblast svého původního výskytu, mohou být příčinou environmentálních a socio‐ekonomických problémů. V roce 2016 došlo k zániku kolonie rybáků obecných na Dunaji v důsledku přítomnosti invazního druhu norka amerického. Bohužel lze konstatovat, že hnízdící ptáci se tomuto predátorovi neumí přizpůsobit a tento rok zanikla už také největší kolonie rybáků obecných a kolonie racků chechtavých v chráněném ptačím území (CHVÚ) Dunajské luhy. Ještě v r. 2011 hnízdilo v CHVÚ Dunajské luhy 377 párů rybáků obecných, což bylo více než třetina slovenské populace. Většina rybáků hnízdila na třech malých ostrůvcích, šlo o plavební ostrovy P1, P3 a L8 na Hrušovské zdrži.
Přítomnost norka amerického byla zjištěna poprvé v roce 2010 a dle zkušeností s tímto druhem z dalších evropských zemí bylo možné očekávat negativní vlivy na místní faunu. Norek americký má širší ekologickou valenci než původní norek evropský (který byl větší specialista na vodní živočichy, žáby apod.) a ohrožené ptačí druhy se nezvládají přizpůsobit přítomnosti nového predátora.
Početnost rybáků začala klesat od roku 2011, od doby, kdy se norek v CHVÚ Dunajské luhy začal rozmnožovat. Nejprve si nebyli ornitologiové jisti, zdali je za poklesem početnosti primárně vliv činnosti norka, zejména z důvodu, že nebyl zachycen na instalovaných fotopastech. Na plavebním ostrově P1 v roce 2016 započalo hnízdit 60 párů, nicméně hnízdění ukončila jediná návštěva norka amerického, který zpredoval snůšky a ostrov poté navštěvoval opakovaně. Rybáci se tak na ostrov již nevrátili. V loňské sezóně tak zůstalo hnízdiště pouze na ostrově P3 a ornitologové doufali, že se tomuto ostrovu norek vyhne. Ještě v polovině dubna 2017 inkubovali racci snůšky, bohužel 24. dubna nalezli ornitologové v kolonii již jen skořápky vajec a trus norka.
Slovenští ornitologové doufají, že se racci a rybáci na ostrovy vrátí a usilovně hledají se zainteresovanými subjekty (vodohospodáři, státní ochrana přírody či myslivecká sdružení) možnosti, jak norka monitorovat.
Dle FB zprávy SOS Birdlife Slovensko 26.4.2017 / foto SOS Birdlife Slovensko
Text: Lukáš Kadava