Ornitologické perly Podkrušnohoří
Hledáme-li v této době nějaké top lokality pro „zimní birdwatching“, rozhodně bychom neměli vynechat oblast Podkrušnohorské pánve. Zde najdeme několik zatopených zbytkových jam po povrchové těžbě hnědého uhlí, které slouží jako zimoviště, případně tahová zastávka, pro velké množství ptáků.
Velmi atraktivními lokalitami jsou v současné době především jezero Milada a jezero Most, na kterých lze pozorovat vedle relativně běžných i některé druhy, raritní v rámci ČR.
Atraktivita těchto lokalit je dána jejich celkových charakterem. V obou případech se jedná o vodohospodářskou rekultivaci bývalého povrchového dolu, kde je prvořadým cílem zachování čistoty vody pro následné rekreační využití. Právě snaha o udržení oligotrofního charakteru obou jezer z nich dělá paradoxně velmi atraktivní místo pro zimující ptáky.
U obou míst je z důvodu udržení čistoty vody preferována rybí obsádka zahrnující převážně dravé ryby, jejichž predační tlak na kaprovité ryby vytváří ideální vodní prostředí s nízkou eutrofizací a dostatkem submerzní vegetace, která slouží jako potrava zimujících ptáků.
Jezero Milada
Jedná se o zatopenou zbytkovou jámu bývalého povrchového dolu Chabařovice, kterou najdeme v blízkosti města Trmice, nedaleko Ústí nad Labem. Ukončení těžby hnědého uhlí se datuje k roku 1997. Napouštění samotného jezera započalo v roce 2001 a probíhalo do roku 2011, kdy celková plocha napuštěného jezera dosáhla hodnoty 252 ha. V okolí jezera se nacházejí rozsáhlé lesní a luční rekultivované plochy s mladými porosty.
V současné době zimuje na jezeře několik tisíc především vodních ptáků a racků. Nejpočetnějšími jsou lysky černé, jejichž počet výrazně přesahuje 1 000 kusů. Dalšími hojně zastoupenými jsou oba druhy poláků, běžné v ČR, polák velký, resp. polák chocholačka. Lze zde také zastihnout hoholy severní, byť v menším množství. Při troše štěstí lze pozorovat turpana hnědého. Z běžnějších druhů zde pravidelně zimuje potápka roháč a potápka malá.
Naprostou letošní raritou je výskyt potáplice lední, kterou stejně jako běžnější potáplici severní můžeme na Miladě zastihnout od konce listopadu.
Dalším letošním raritním druhem je kajka mořská, která je na lokalitě přítomna od počátku prosince.
Pokud pomineme vodní ptáky, lze v litorálním pásmu především jižní části jezera pozorovat početná hejna sýkořic vousatých, která v tomto roce dosahují celkového počtu až 50 kusů..
Velkou výhodou této lokality je výborná dopravní dostupnost a přehlednost. Kolem jezera vede zpevněná cesta, ze níž je možné zimující ptáky pohodlně pozorovat.
Jezero Most
Pokud se posuneme více jihozápadním směrem, narazíme na další zajímavou lokalitu. Jezero Most se rozprostírá v blízkosti stejnojmenného města a vzniklo zatopením bývalého lomu Ležáky.
Stejně jako jezero Milada se i tato lokalita po napuštění (rok 2014) stala magnetem pro zimující ptáky.
Charakteristickým zástupcem jsou opět zimující lysky černé, poláci velcí, poláci chocholačky. Mezi nimi lze zastihnout hoholy severní, kopřivky obecné a zrzohlávky rudozobé.
Vedle běžné potápky roháče lze zahlédnout také potápky rudokrké a černokrké.
Jelikož se v blízkosti jezera nachází skládka komunálního odpadu Celio, je toto místo velmi příhodné pro pozorování velkých racků. Ti skládku využívají jako snadno dostupný zdroj potravy a blízké jezero jako nocoviště, případně pro očistu peří a zdroj vody. Největší zastoupení mají rackové bělohlaví, bouřní a chechtaví, v menší míře stříbřití, výjimečně také racek žlutonohý.
Letošním top druhem v této lokalitě je racek šedý, který se pravděpodobně pohybuje mezi nedalekou vodní nádrží Nechranice a jezery Most a Milada.
Nevýhodou této lokality je její prozatímní nepřístupnost, která ztěžuje pozorování zimujících ptáků. Ptáky je možné pozorovat pouze z krátké naučné stezky, vedoucí podél jižního cípu jezera, případně z větších vzdáleností pomocí stavivového dalekohledu.
Je zřejmé, že i člověkem pozměněná industriální krajina může ptákům poskytnout vhodné útočiště pro překlenutí zimního období. Pokud chcete během relativně krátké doby pozorovat na poměry Čech vysoké počty zimujících ptáků, s možností zastihnout i velmi vzácné druhy, lze návštěvu těchto lokalit jen doporučit.
Zdroj informací: http://birds.cz/avif/obs_new.php
Text: Jan Zouzalík
Foto: Jan Grünwald