Pastva koní na Josefovských loukách má vytvořit prostředí pro vzácné bahňáky

Zástupy veřejnosti, zástupců města a pracovníků České společnosti ornitologické (ČSO) na Josefovských loukách přivítaly 20. ledna 2018 pětici exmoorských hřebců. Koně na loukách pomohou ochranářům s udržováním vhodného prostředí pro luční ptáky. „Pastva je výborný způsob, jakým můžeme lučním ptákům zajistit vhodné prostředí pro hnízdění. Sešlapem a okusem vzniká mozaika mikrostanovišť s vyšší vegetací, která poskytuje místa k úkrytu a hnízdění i nižším porostem, který je ideální pro sběr potravy. Nejsou-li koně ošetřováni chemickými látkami, je jejich trus prostředím pro vzácné i běžnější druhy hmyzu, který pak slouží za potravu ptákům,“ vysvětluje Zdeněk Vermouzek, ředitel ČSO. Druhy, jako je čejka chocholatá, břehouš černoocasý nebo „luční“ kachna čírka obecná, kterým vyhovují nízké podmáčené louky, patří mezi cílové druhy ptačího parku.
Výběr exmoorských koní nebyl náhodný. „Exmoorští koně jsou považováni za nejbližší příbuzné vyhynulých divokých koní“, doplňuje Břeněk Michálek, správce Ptačího parku Josefovské louky. Stádo bude spásat zhruba osm hektarů luk, ale ornitologové nevylučují, že by se spásaná plocha i velikost stáda mohla v budoucnosti rozrůst. Přestože ne všichni ornitologové se shodnou na významu aplikace pastvy hospodářských zvířat pro přítomnost a hnízdění doposud vzácných druhů bahňáků, některé zkušenosti ze zahraničí (např. Senné – rybníky) ukazují, že pastva může být správným krokem do budoucna a přítomnost koní je zásadní změnou v přístupu ke krajině a celkově k územní ochraně. Ornitologové rovněž věří, že se divocí koně v rolích tvůrců krajiny brzy rozšíří i na další místa.
Pětice divokých koní byla vypuštěna do aklimatizační ohrady na Josefovských loukách. Foto: Zuzana Karlíková, Česká společnost ornitologická
Zdroj: TZ ČSO / Titulní foto Josefovských luk: Břeněk Michálek