Podaří se udržet sýčka v krajinách Slovenska a České republiky?

Výsledky nejnovější studie v časopise Folia Zoologica ukazují, že populace sýčka obecného výrazně poklesla v České republice i na Slovensku. Studie shrnuje výsledky doposud nejplošnějšího a nejintenzivnějšího výzkumu, který byl v obou zemích proveden, k čemuž přispělo několik desítek dobrovolných mapovatelů (blíže ZDE).
„Výsledky bohužel ukazují velice smutný obrázek současného stavu sýčků ve střední Evropě. S porovnáním velikostí populace před 20 lety počty sýčků na Slovensku poklesly o 31-45 %, v České republice je úbytek ještě výraznější: 87-94 %! S rapidním úbytkem došlo i k výraznému zmenšení jeho hnízdního areálu, který je zejména v České republice omezen jen do několika malých a izolovaných oblastí, což jen dokládá další plošné vymírání sýčka ze středoevropské krajiny,“ říká Martin šálek z Ústavu biologie Obratlovců akademie věd v Brně, který se sýčkem dlouhodobě zabývá.
„Snad žádná sova není opředená tolika mýty jako sýček. Naši předci ho považovali za posla špatných zpráv. Věřili, že jeho hlas je předzvěstí smrti. V řecké mytologii se stal symbolem moudrosti díky přízni bohyně Atény. Podle ní dostal latinský název Athene noctua a vysloužil si i čestné místo na 1€ minci. Mýtus o sýčkovi jako poslu smrti byl mezi generacemi zakořeněný dlouhá staletí. V období, kdy byl v domácnosti nemocný nebo umírající člen rodiny, příbuzní dávali k oknu hořící svíčku. Pak se ozval plačtivý sýčkův hlas a pověra bola na světě. Přitom sýček se v této pozici ocitl zcela nevinně. Při lovu se řídí zejména zrakem, proto mu světlo pomáhalo najít velký hmyz. Jeho jídelní lístek je pestrý, jsou v něm obsaženi chrobáci, kobylky, ale i myši či menší druhy ptáků,“ vysvětluje Tomáš Veselovský z Ochrany dravců na Slovensku a dodává, že primární příčinu dlouhodobého poklesu populace se považuje zánik potravních stanovišť (kosených a vypásaných travnatých porostů), stavební úpravy budov, při nichž dochází k uzavírání otvorů či intenzivní automobilová doprava.
Portrét sýčka obecného. Foto Ondřej Pelánek
Sýčci rádi využívají otvorů v budovách, na nichž je již znát zub času. Chlumecko 2015. foto Lukáš Kadava
V obou zemích v současnosti probíhají managementová opatření k záchraně této drobné sovičky: „Osud sýčků nám není lhostejný, spolupracujeme s majiteli zemědělských družstev, díky podpoře donátorů vyrábíme a instalujeme nové, bezpečné hnízdní budky. Vletový otvor je tu ošetřený plechovým límcem, který chrání mláďata před predátory. Zároveň odstraňujeme nebezpečné prvky, v nichž by sýček mohl uvíznout. Cílem je zabránit dalšímu poklesu početnosti. Přidat se k záchraně sýčků může každý. Druhy zemědělské krajiny potřebují k životu pestré, šetrně využívané prostředí. Volbou produktů z lokálních produkcí a bio výrobků podporujete nejen místní ekonomiku, ale i ohleduplnější využívání krajiny, kde sýček nalezne dostatek potravy. Nezapomínejme, že i náš každodenní nákup potravin výrazně ovlivňuje celkovou pestrost krajiny,“ říká Veselovský.
„V rámci současného projektu ATHENE, který je zaměřen na aplikovanou ochranu zatím největší populace v České republice, podnikáme kroky pro stabilizaci a zvrácení tohoto nepříznivého vývoje. Letošní pozitivní zprávy o rozšíření sýčků v zájmové oblasti, včetně řady našich aktivit, například instalace budek, vhodné hospodaření na lučních porostech a odstraňování technických pastí, snad přispějí k šíření této sovičky do dalších oblastí a ve finále i k její záchraně na našem území,“ uzavírá Martin Šálek.
Mláďata sýčka, připravena ke kroužkování. Foto Martin Šálek
https://www.facebook.com/OchranaSycka/
Titulní foto: Tony Hisgett
Foto: Ondřej Pelánek / http://www.phototrip.cz/