Populace dytíka úhorního ve Francii v novém miléniu

Že intenzifikace zemědělství negativně ovlivňuje řadu ptačích druhů, je obecně známý fakt. Přesné mechanismy, stojící za úbytkem populací ptáků však v některých případech nejsou známy. Jedním z nich je dytík úhorní (Burhinus oedicnemus). Přestože populace tohoto tajemného nočního bahňáka v druhé polovině minulého století značně poklesla, o současném stavu několika populací je známo jen málo. BirdLife Int. uvádí neznámý stav jeho populace v 46% evropských zemí. Nedávná studie hodnotila situaci ve Francii, která hostí zhruba jednu pětinu evropské populace.
Dlouhodobý dataset trvající 19 let (1998–2016) umožnil ornitologům zkoumat populační dynamiku dytíků ve střední a západní Francii. Výsledky sledování 566 hnízd vzbuzují pesimismus. Pouze jedna třetina hnízdění byla úspěšná. Hlavními příčinami neúspěšných hnízdění bylo opuštění hnízda a predace (85%). Zbývajících 15% hnízd bylo zničeno v důsledku zemědělských prací. Procento ničení hnízd zemědělskými postupy se však v průběhu let snížilo zejména osvětou farmářů o přítomnosti hnízdišť dytíků na jejich polích. Kromě neúspěchu hnízdění vykazovalo negativní trend také přežití dospělých ptáků. To je zvláště znepokojivé, neboť růst populace je velmi citlivý právě na přežití dospělých ptáků. Přesný důvod klesající míry přežití dospělců není znám, vědci usuzují, že hlavní příčinou může být omezení dostupnosti potravních zdrojů. Tomu by napovídalo i zjištěné zmenšení objemu vajec během 19 let monitoringu. Další možností je horší kondice ptáků, navracejících se ze zimovišť. Tato hypotéza však vyžaduje další výzkum.
Přes pokračující ochranná opatření populace francouzských dytíků drasticky klesá. Tento negativní trend by se mohl zvrátit či alespoň zpomalit rozšířením ochranných opatření na větší prostorové měřítko a vytvořením bezpečných stanovišť, která mohou zvýšit míru úspěšných hnízdění a poskytnout více dostupných potravních zdrojů. To je jistě obtížná výzva, ale úspěšné úsilí o zachování ve Velké Británii ukazuje, že je to možné. Zde se Královské společnosti na ochranu ptáků (RSPB) podařilo v 80. letech zvrátit zoufalou situaci a v následujících desetiletích založit životaschopnou populaci dytíka úhorního (a to i přes populační výkyvy, blíže ZDE, pozn. red.). Stále tak existuje naděje i pro francouzské dytíky.
Dytík úhorní. Foto: Frank Vassen / CC BY 2.0
Zdroj: https://www.bou.org.uk/blog-jo-bad-news-for-the-stone-curlew/
Překlad: Lukáš Kadava / Titulní foto: Frank Vassen /CC BY 2.0