Poštolky jako na dlani
Zajímavé nahlédnutí do hnízda poštolek obecných přináší nově webové stránky www.budkyonline.cz. Poštolčí pár tam právě pečuje o svá čtyři mláďata. Dvě webové kamery snímají nepřetržitě dění v budce a zájemci tak mohou například sledovat, jak poštolky krmí svá mláďata nebo jak vypadá poštolčí domácnost v noci. Tento přenos realizují břeclavští ochránci přírody a my jsme se na podrobnosti zeptali Libora Opluštila, která za tímto projektem stojí.
Jak vás napadlo připravit tento videopřenos?
Podpoře a ochraně dravců a sov se věnujeme už více než 30 let. Staráme se o přibližně 230 budek, ve kterých od roku 1989 vyhnízdilo 2577 párů poštolek obecných, 745 párů kalousů ušatých a 138 párů puštíků obecných. Z těchto hnízdění bylo vyvedeno více než kolem 15 000 mláďat. V hnízdní sezóně provádíme pravidelné kontroly budek, ale to vždy zachytíme jen aktuální fázi hnízdění. Proto jsme připravili videopřenos, díky kterému můžeme my i ostatní zájemci sledovat dění ve vybrané budce kontinuálně. Poprvé to bylo v loňském roce a sledovali jsme hnízdění kalousů ušatých. Videopřenos byl velmi zajímavý a měl také velký ohlas u veřejnosti. V letošním roce jsme jej proto zopakovali – na jaře jsme tak mohli sledovat další hnízdění kalousů a jako bonus nám po kalousech ve stejné budce zahnízdily i poštolky obecné.
Je na tomto hnízdění poštolek něco neobvyklého?
Na probíhajícím hnízdění poštolek je neobvyklé právě poměrně pozdní načasování. Buď se jedná o náhradní hnízdění – to se stává v tehdy, kdy se poštolkám z nějakého důvodu hnízdění nevydaří. Pokud je stále v přírodě dostatek potravy, zahnízdí poštolky na jiném místě znovu. Nebo se jedná o mladý rodičovský pár, kdy obecně začínají s hnízděním později než zkušené starší poštolky. Podobně jako v minulých letech je i letos mezi termíny začátku hnízdění poštolek i více než měsíční rozdíl. V případě našich „kamerových“ poštolek je to ale dobře – alespoň máme letos v jedné hnízdní sezóně možnost sledovat postupně oba druhy. Další zajímavostí je, že náš pár měl jen 4 vejce. Zpravidla mají totiž poštolky 5 – 6 vajec. A to je přitom v letošním roce na řadě lokalit v Jihomoravském kraji mimořádně velké množství hrabošů, na což obvykle reagují predátoři početnějšími snůškami. V okolí našeho hnízda pravděpodobně hraboši přemnoženi nejsou, takže se na to ve snůšce poštolek neprojevilo.
Mohou poštolky a další dravci vyhubit přemnožené hraboše?
To určitě ne. Predátor si nikdy nemůže zcela vyhubit svou kořist – nemohl by totiž pak sám přežít. Dravci a sovy pomáhají udržovat rovnováhu v přírodě. Projevuje se to např. tak, že přirozené pravidelné cykly gradace hrabošů (zpravidla ve čtyřleté periodě) dokáží dravci a sovy dokáží prodloužit do např. sedmiletých intervalů nebo ty výkyvy početnosti populace hrabošů nejsou tak obrovské a vše je více v rovnováze. Proto je přítomnost dravců a sov v naší krajině nezbytná. Velmi negativně může na dravce a sovy dopadnout např. nesprávně provedená plošná aplikace jedových nástrah k hrabošů pomocí na polích. Otrávení hraboši se pak stávají snadnější kořistí dravců a sov a nahromaděný jed pak zabije i tyto predátory, kteří člověku dosud s hubením hlodavců pomáhali.
A nevadí poštolkám přítomnost kamer?
Poštolky jsou velmi přizpůsobivé a vyhnízdí i v truhlících na balkonech paneláků. Naše kamery jim rozhodně nevadí, jsou zcela nehlučné. Obě kamery mají infračervený noční přísvit, který je pro člověka i pro ptáky neviditelný a zaznamenají jej speciálně upravené kamery. Když sledujeme dění v budce v noci, vypadá to, jakoby se tam zevnitř svítilo nějakým přidaným světlem. Ve skutečnosti ale v noci v budce tma. Kamery v budce nevadily sovám – kalousům ušatým – kteří v budce letos úspěšně vyvedli dvě mláďata.
Jak dlouho bude ještě videopřenos trvat?
Podařilo se nám zachytit den, kdy se začala líhnout mláďata – bylo to 10. července. Mláďata poštolek bývají na hnízdě přibližně 30 dní, takže z budky budou vylétat kolem 8. srpna. Do té doby tedy můžeme sledovat, jak mladé poštolky rostou a jak se o ně jejich rodiče starají.
A otázka na závěr – s kým na realizaci online vysílání spolupracujete?
Chtěl bych na tomto místě velmi poděkovat všem, kteří online přenos z hnízdění kalousů a poštolek podpořili. Vyjadřují tím nejen svou společenskou zodpovědnost k životnímu prostředí, ale také ochotu přispět k poznávání a propagaci zajímavostí z naší krásné přírody. Na realizace projektu přispěla dotace z programu Českého svazu ochránců přírody “Ochrana biodiverzity”, podpořeného Lesy České republiky, s.p., Nadací Ivana Dejmala a v grantovém řízení Ministerstva životního prostředí. – ČSOP a i. partnerů, dalšími partnery jsou společnosti Alca plast, s.r.o., ASIO NEW, spol. s. r. o., BR Dolní Morava, o.p.s., MND a.s., Libli, spol. s r. o. Děkujeme také za příspěvky zaslané nadšenci, kteří online přenos sledovali a sledují.
Titulní foto: Lukáš Kadava