První hnízdění motáka stepního v západní Evropě

První hnízdící pár motáků stepních byl potvrzen v roce 2017 v Nizozemsku. Jedná se o první známé hnízdění tohoto druhu v západní Evropě a první případ hnízdění v zemědělské oblasti. Motáky objevil ornitolog holandské Montagu Harrier Foundation. Pár vyvedl čtyři mláďata v poli s ječmenem v severní provincii Groningen. Před třemi lety byl v této oblasti pozorován samec motáka stepního v páru se samicí motáka lužního, hnízdění hybridního páru však nebylo zjištěno. Samci motáků stepních přitom mohou tvořit páry se samicemi motáků lužních. Podle finského odborníka na dravce Dicka Forsmana mohou tyto hybridní páry vyvádět plodné potomky. „Zda z těchto hnízdění mohly vzejít plodné hybridní samice, zůstává nejasné,“ uvádí Forsman. V letošním roce se však hnízdící pár sestával výlučně z motáků stepních. Druh byl určen odborníky na základě fotografií párů motáků v Groningenu. Pracovníci nizozemské organizace Montagu Harrier Foundation zjistili, že oba ptáci byli ve třetím roce života (narodili v roce 2015) na základě zbarvení peří a očí.
Samec motáka stepního. Foto Ruurd Jelle van der Leij
Terénní ornitolog Willem-Pier Vellinga objevil pár motáků stepních náhodou v květnu a byl velmi překvapen, že ptáci vykazovali hnízdní chování. Následující den společně s kolegou Benem Koksem nalezli v hnízdo v ječmenovém poli. Místo hnízda bylo oploceno z důvodu prevence před zničením hnízda pozemními predátory a hnízdní pár byl po celou dobu hnízdění podrobně sledován. Odhadované datum snesení prvního vejce je mezi 8. a 10. květnem. Ochrana hnízda byla vytyčena 17. června. K tomuto datu bylo na hnízdě pět mláďat ve věku od tří do jedenácti dnů.
Mimo ochrany před predací bylo hnízdo chráněno i před větrem. Při silných deštích a větru má ječmen tendenci se naklonit, polehnout a zavalit hnízdo s mláďaty. Ochrana hnízda před větrem se ukázala jako zásadní, když 9. června zasáhl oblast Groningenu vítr a déšť. Holandské hnízdo bylo prvním takto chráněným hnízdem motáků stepních na světě. Na počátku července proběhla sklizeň a ochranáři byli na místě, aby zajistili ve spolupráci s kombajnéry bezpečné obsekání hnízda. Na hnízdě byla čtyři mláďata, páté nebylo nalezeno. Všechna čtyři mláďata byly samice, na hnízdě byly okroužkovány a individuálně označeny.
Nikdy předtím nebylo první hnízdění druhu v Nizozemsku zdokumentováno v takových detailech, jako právě toto hnízdění motáků stepních. Je také neobvyklé, že taková vzácnost unikla komunitě birdwatcherů, což byl patrně jeden z faktorů úspěšného hnízdění bez dalšího rušení. V Holandsku se jedná o jednu z nejzajímavějších ornitologických událostí v posledních desetiletích! Ještě před několika lety byli motáci stepní v této části Evropy zjišťováni pouze jako raritní migranti. V uplynulých letech se zvýšil počet záznamů motáků stepních. Původ hnízdících ptáků však není znám. Moták stepní určitě není druh, jehož početnost stoupá v západní Evropě podobně jako například u jeřába popelavého či čápa černého. Nejbližší zjištěný hnízdící pár v roce 2017 byl nalezen ve Finsku poblíž Oulu. Další populace se nacházejí ve stepích východní Evropy a Asie.
Zdroj: https://www.naturetoday.com/intl/en/nature-reports/message/?msg=23620
Překlad: Lukáš Kadava / Titulní foto hnízda motáka stepního Rob Buiter (Archiv http://www.rspb.org.uk)