První předběžné výsledky mezinárodního zimního sčítání dravců

V letošním roce v rámci programu LIFE PannonEagle proběhlo za účasti řady odborníků a nevládních organizací na ochranu přírody sčítání dravců. V rámci mezinárodní spolupráce tak bylo možné vytvořit „orlí mapy“ – tedy grafické znázornění distribuce zimujících orlů v Karpatské kotlině. V Maďarsku se letos jednalo již 15. celostátní sčítání orlů, které je organizováno MME / Birdlife Maďarsko. Na Slovensku sčítání koordinuje Ochrana dravcov na Slovensku.
Grafické znázornění distribuce orla královského při sčítání v lednu 2018 (v angličtině). Zdroj: PannonEagle.eu
Podmínky během sčítání byly v některých oblastech poměrně drsné zejména kvůli nepříznivému počasí, přesto však lze hovořit o uspokojivém pokrytí oblastí sčitateli, kterých se zúčastnilo 427. S velkou pomocí kolegů z Maďarska, Slovenska, České republiky, Rakouska, Srbska a Rumunska tak byly sebrány doposud nejpřesnější výsledky počtů zimujících orlů. Celkem bylo během lednového sčítání souhrnně zjištěno v uvedených zemích 1008-1022 orlů mořských (Halliaeetus albicilla) a 448-462 orlů královských (Aquila heliaca).
V Maďarsku bylo zaznamenáno celkem 753-766 orlů mořských a 342-356 orlů královských. Takto vysoká čísla mohou být ve světle jejich přísné ochrany poněkud zavádějící. Je třeba si uvědomit, že při bližším zkoumání dojdeme k závěru, že na 100 km² se vyskytovaly pouze 3,5 jedinců orla mořského a 2 orli královští. Pro snadnější představu – abyste nalezli jednoho orla mořského, je třeba prozkoumat plochu o velikosti 3000 fotbalových hřišť, abyste nalezli jedince orla královského, má pak plocha rozlohu 7000 fotbalových hřišť.
Grafické znázornění distribuce orla mořského při sčítání v lednu 2018 (v angličtině). Zdroj: PannonEagle.eu
Na Slovensku se jednalo o 12. ročník sčítání. „Letos se zapojilo 58 ornitologů. Prioritně jsme zjišťovali početnost vzácných a ohrožených druhů. Samozřejmě jsme v terénu zaznamenávali i další druhy – například sokola stěhovavého nebo káně lesní, ale i zimních hostů, motáka pilicha či káně rousné. Během tří dnů 12. – 14. ledna jsme pozorovali 65 jedinců orla královského, 79 orlů mořských a 27 rarohů velkých. Získané údaje mají význam z hlediska zabezpečení ochrany vzácných dravců a prostředí, v kterém žijí. Stromy, kde ohrožené druhy hnízdí, je třeba zachovat, zimní výskyt dravců nám může napovědět, které lokality si vyberou k hnízdění,“ vysvětluje Jozef Chavko z Ochrany dravcov na Slovensku.
Luňák červený. Foto Tony Hisgett
„Luňák červený je druh, který na západním a východním Slovensku hnízdi v počtu jen 10 – 15 párů. V zimě se zde zdržují ptáci převážně ze střední a severní Evropy. Na třech lokalitách na Záhorí potvrdilo 10 sčitatelů v terénu společné nocování celkem 56 luňáků červených s dvou luňáků hnědých. Mimochodem, v Česku nocovalo až 87 luňáků červených, v Rakousku 86 – 90 luňáků a v Maďarsku 37 luňáků červených a 2 luňáci hnědí. Mimo zemí střední Evropy se do sčítání zapojilo i Švýcarsko, Dánsko, Francie, Španělsko, Portugalsko, Velká Británie, Německo či Itálie. Hlavní koordinátor z Francie výsledky za Evropu ještě zpracovává, avšak už nyní víme, že nejvyšší počet zimujících luňáků červených – 3280 jedinců – byl letos zjištěn ve Švýcarsku,“ doplňuje Boris Maderič z Ochrany dravcov na Slovensku.
Také z Maďarska jsou známy širší výsledky: mimo zmíněné druhy orlů byli pozorováni 2 orli skalní a 4 orli volaví. Dále bylo během sčítání zaznamenáno 9 378 jedinců dalších 13 druhů dravců. Mimo dravců bylo zjištěno i 13 kalousů pustovek, 10 sýčků obecných, jednoho puštíka bělavého. Třešničkou na dortu bylo zjištění 153 – 182 jedinců dropa velkého.
Zdroj: http://imperialeagle.eu/content/results-1st-pannonian-eagle-count
Text: Lukáš Kadava / Titulní foto orla mořského Luboš Vaněk / http://www.foto-vanek.cz/