Ptáci se lidí s rouškami méně bojí

Studie provedená v Číně naznačuje, že minimální úniková vzdálenost vrabců polních je pěvců je menší, když se k nim přibližuje člověk s nasazenou ústní rouškou. Aby se zpomalilo šíření koronaviru COVID-19, úřady v mnoha zemích po celém světě, včetně Číny, doporučily nebo nařídily nošení ústních roušek či respirátorů. V článku publikovaném v září 2020 v časopise Global Ecology and Conservation biologové v dubnu a květnu 2020 měřili minimální únikovou vzdálenost vrabců polních (Passer montanus), kteří jsou v Číně běžným druhem, v přítomnosti maskovaných (tedy s rouškou) a nemaskovaných lidí ve městech Yibin a Dazhou. Účastníci experimentu, s rouškou nebo bez nich, v neutrálním oblečení kráčeli po přímé linii směrem k ptákům. Výsledky byly poté statisticky porovnány pomocí lineárního smíšeného modelu.
Autoři zjistili, že průměrná minimální vzdálenost do vzletu byla v Dazhou výrazně nižší (3,25 m) než v Yibin (9,90 m), a tato vzdálenost byla nižší v případě, že měli lidé nasazenou roušku (6, 09 metrů), oproti nemaskovaným (7,06 metrů), rovněž byla úniková vzdálenost kratší, pokud se ptáci vyskytovali v hejnech. Dazhou je hustěji osídlené město než Yibin a několik studií již ukázalo, že ptáci v městských oblastech jsou obecně méně plašší než ve venkovských oblastech. Ptáci v hejnech byli rovněž méně plaší než osamocení ptáci, protože riziko predace je teoreticky nižší, členové hejna mají prospěch ze zvýšené kolektivní bdělosti.
Nejzajímavější výsledek se ale týká reakce těchto ptáků na maskované lidi. Autoři si menší plachost ptáků u lidí s částečně zakrytým obličejem vysvětlují tezí, že po období karantény, během níž byli lidé nuceni zůstat doma, bylo používání masky zobecněno a ptáci se jí mohli postupně přizpůsobovat. Zvířata pravděpodobněji přežijí v měnícím se prostředí tím, že přizpůsobí své chování opakovaně se vyskytujícím, ale neškodným stimulacím. Vědci předpokládají, že vrabci zjistili, že lidé s takto zakrytými tvářemi pro ně celkově představují menší hrozbu. Studie rovněž ukazuje, že schopnost vrabců učit se jim umožňuje přizpůsobit své chování tak, aby se ptáci přizpůsobili i jemným změnám v prostředí, v němž žijí.
Vrabec polní. Foto Jiří Bartoš / http://www.bartosphoto.cz/
Překlad a titulní foto: Lukáš Kadava