Rekordní počty jeřábů v rezervaci Senné – rybníky

Aktualizováno 7. 3. 2019:
Východní Slovensko se aktuálně potýká s nedostatkem vody v mokřadech (psali jsme ZDE). Výjimkou jsou Senianske rybníky, které jsou v současnosti jedinou oázou s rozsáhlejšími mokřady vhodnými pro vodní ptáky. Právě zde se v poslední dekádě února a v průběhu března koncertují ve velkých hejnech migrující jeřábi, ale i jiné druhy vodních a mokřadních ptáků.
Jeřáb popelavý (Grus grus), hnízdící v severské tajze a v nepřístupných močálech severní Evropy, je v oblasti Východoslovenské nížiny nejvýraznějším poslem přicházejícího jara. Jeřábi přilétají ještě v průběhu mrazivých dní, jejich migrace vrcholí v polovině března a závisí na průběhu počasí. Vzhledem k suchému a teplému počasí se letos urychlila o dva až tři týdny. Na nocoviště přilétají jeřábi se setměním a opouštějí ho při východu Slunce. Během dne jsou pak rozptýleni v okolních polích, zejména se zbytky kukuřice.
„O posledním únorovém dni jsme na dvou nocovištích v CHVÚ Senianske rybníky sečetli na 12 000 jedinců jeřába popelavého,“ říká Peter Chrašč z SOS/BirdLife Slovensko a dodává: „Takový počet jsme na Slovensku doposud nikdy nezaznamenali. Můžeme konstatovat, že tu v těchto dnech nocovalo 3-5 % celoevropské populace.“ K údivu pracovníků Avescentrum Senné počty jeřábů v následujících dnech ještě vzrostly. V noci z 5. na 6. března 2019 odhadli počet nocujících jeřábů na 25 000! Každoročně migrují přes území východního Slovenska desítky tisíc jeřábů, ale pozorování tak početného shromáždění je mimořádným úkazem. Správa CHKO Vihorlat má ve své databázi z 20.3.2008 nejvyšší údaj 10 500 jedinců na Senianskych rybnících.
„Většinou bývají jeřábi rozptýleni v širší oblasti východního Slovenska a nocují na několika nocovištích, migrace probíhá postupně a doposud nejpočetnější nocoviště čítala kolem 5000 ptáků. Po víceletém suchém období pozorujeme v přírodě významné změny. Zoufalý nedostatek vody v krajině způsobil vyschnutí většiny zdejších mokřadů. Jedinou oázou s rozsáhlejšími mokřady je právě CHVÚ Senianske rybníky, kde se nyní koncentrují nejen jeřábi, ale i jiné druhy vodních ptáků a společně nocují ve velkých hejnech,“ vysvětluje Matej Repel z SOS/BirdLife Slovensko. Mimořádně tak roste význam této lokality. SOS/BirdLife Slovensko v CHVÚ Senianske rybníky obnovuje mokřady a hospodaří na vlhkých loukách s cílem obnovit vhodné podmínky pro vodní ptáky, buduje a udržuje turistickou infrastrukturu pro veřejnost v rámci projektu LIFE.
Jeřábi popelaví na východním Slovensku. Foto Ľubomír Hrinko
http://vtaky.sk/press/show/254
https://www.facebook.com/avescentrum/
Titulní foto: FB archiv Avescentrum Senné