Rekordní sezóna pro modrušky tajgové ve Finsku

Letošní sezóna je pro modrušky tajgové (Tarsiger cyanurus) ve Finsku opravdu vydařená. Modrušky obývají především smrkovou tajgu, místy i severské březové lesy Sibiře a široký pás středem Asie až po Japonsko. V posledních desetiletích se šíří na západ, mozaikovitě dosahuje do Skandinávie. Hnízdo bývá v nejrůznějších dutinách a polodutinách, v hlinitých březích, mezi kameny, v hromadách dřeva apod., zpravidla do výšky jednoho metru nad zemí. Letošní finská data a pozorování naznačují, že jednak počet modrušek byl rekordní, rovněž také hnízdní sezóna byla pro tyto půvabné pěvce výrazně produktivní. V roce 2020 ornitologové v zemi sečetli přibližně 730 teritoriálních samců, což je v porovnání s dosavadním maximem 580 samců v roce 2012 značný nárůst.
V lesích ve východní části země bylo v posledních týdnech pozorováno nebývalé množství mladých modrušek, což ukazuje, že letošní hnízdní sezóna byla pro modrušky opravdu úspěšná. Vysoké počty modrušek se projevily i v počtech odchycených a okroužkovaných ptáků: k 9. září bylo odchyceno 130 jedinců, což je počet, který překonává počet okroužkovaných modrušek z roku 2013, kdy bylo okroužkováno 79 modrušek. Průměrný roční počet kroužkovaných ptáků se přitom pohybuje kolem 15–40 jedinců. V minulých letech byly v oblastech, kde modrušky hnízdí, kroužkováni prakticky všichni hnízdící ptáci, letos je však původ více než poloviny odchycených ptáků mimo tradiční hnízdní oblasti, což naznačuje směs mladých jedinců, kteří se po vyvedení rozptylují v krajině, či se již vydali na podzimní migraci. Tak či onak, takové události nemají obdobu – poznatků o pohnízdních pohybech modrušek ve Finsku je velmi málo a obvykle se jedná pouze o náhodně odchycené ptáky v době již začínající migrace.
Modruška tajgová se v posledních desetiletích postupně šíří se přes Finsko na západ, i když celková populace zůstává poměrně malá a početnost modrušek meziročně kolísá. Právě kvůli nestálé početnosti jsou modrušky ve Finsku považovány za ohrožený hnízdící druh, navzdory jeho postupnému zvyšování početnosti. Podzimní záznamy těchto ptáků v západní Evropě tento vzestupný trend za posledních 20 let potvrzují, zejména v posledním desetiletí, kdy z původně extrémní rarity je vzácným, ale očekávaným druhem. V České republice eviduje Faunistická komise ČSO pouze jediné pozorování z roku 2007. Letošní rekordní finské počty se mohou projevit ve vnitrozemí evropského kontinentu. Česká republika tak má v nadcházejících týdnech další šanci.
Samice modrušky tajgové. Foto Greg Peterson / CC BY-SA 3.0
Zdroj: https://www.birdguides.com/news/record-year-for-red-flanked-bluetail-in-finland/
Překlad: Lukáš Kadava / Titulní foto: Imran Shah / CC BY-SA 2.0