Rekordní věk byl zjištěn u břehule říční v Děčíně

Že kroužkování ptáků i v době satelitních GPS loggerů má svůj význam a pozoruhodné výsledky, dokládá nález rekordně staré břehule říční (Riparia riparia) na Děčínsku. Samičku břehule ornitologové odchytili při běžném kroužkování mláďat, díky tomu se její kroužek podařilo odečíst. Již jako dospělý hnízdící pták byla břehule okroužkována v roce 2011 v obci Čeperka v Pardubickém kraji. Letos ji ornitologové zaznamenali na hnízdišti v Děčíně. Je jí tedy více než osm let. Podle sdělení kroužkovací stanice Národního muzea, která dlouhodobě shromažďuje data o kroužkovaných ptácích, se jedná o dosud nejstarší evidovanou břehuli v České republice.
„Břehule v Děčíně a okolí sledujeme a kroužkujeme také proto, že se s nimi setkáváme v omezených počtech,“ říká Pavel Benda, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko, a dodává: „Regulace břehů vodních toků tento druh vytlačila do náhradních hnízdišť, která hledají například v odvodňovacích trubkách opěrných zdí, vhodných míst ke hnízdění tedy dnes nacházejí velmi málo.“ Břehule říční je v České republice chráněna zákonem jako ohrožený druh, jedná se o našeho nejmenšího zástupce čeledi vlaštovkovitých. Jejím přirozeným biotopem jsou vysoké hlinité břehy, které by nejčastěji vznikaly v březích neregulovaných vodních toků. Kvůli umělým regulacím řek a potoků však břehule hledají často náhradní hnízdiště, například v pískovnách nebo v různých prvcích lidských staveb, které jim mohou sloužit jako hnízdní nora. Přímo v Děčíne se nachází několik menších kolonií břehulí říčních, na kterých ornitologové letos celkem okroužkovali 58 jedinců.
Hnízdící břehule říční na Děčínsku využívají dutiny a otvory v kolmých zdech. Foto Helena Tomšíková / archiv Správy NP České Švýcarsko
Zdroj: TZ NP České Švýcarsko, 14. 8. 2019 / Titulní foto: Frank Vassen / CC BY 2.0