Slovensko se potýká s otravami vzácných dravců

Ornitologové z organizace Ochrana dravcov na Slovensku v březnu 2018 do zdokumentovali další případ nálezu orla královského s důvodným podezřením na otravu. Na místě nálezu byly nalezeny také uhynulé lišky a káně lesní. Na místo byla přivolána policie, státní ochrana přírody a veterinární správa. Nález se týkal orlice Petényi, samice orla královského, kterou jako mládě okroužkovali v roce 2013 v maďarském pohoří Matra. V roce 2016 si Petényi vybrala k hnízdění okolí Nových Zámků, pozorovány byly zásnubní lety s mladým samcem. Tehdy ještě vzhledem ke svému věku hnízdit nemohla, avšak letos, pokud by ji nezabili, už ano.
„Od roku 2012 si lidská nenávist vyžádala už 44 obětí otrav chráněných druhů ptáků. Uhynuli v důsledku konzumace otrávené návnady, v několika případech šlo o chemikálie používané v zemědělství. Krom tří orlů královských byli nalezeni i orli mořští, orel sklaní, luňáci červení a pět sokolů stěhovavých. Mimo ptáků ze Slovenska našli smrt také ptáci původem z České republiky, Rakouska, Maďarska a Polska. Tato čísla jsou však jen špičkou ledovce. O tom, kdo jsou pachatelé napovídá i fakt, že se často zaměřují na trávení lišek, které bývají primárním cílem pokládání otrávených návnad. Bohužel, určitými lidmi jsou i dravci vnímáni jako potravní konkurence a jsou obviňováni za nízké stavy lovné zvěře. Přitom však hlavní příčiny současných stavů zvěře je třeba hledat především v drastických změnách krajiny a s nimi spojenými jevy jako nedostatek krytu a potravních zdrojů a také stále hustší silniční síť a fragmentaci krajiny,“ vysvětluje Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku.
Nález 4 orlů mořských otrávených u obcí Neded a Zemné, 24. března, Slovensko. Foto FB archiv Ochrany dravcov na Sl.ovensku.
Nález samice Petényi však není jediný. Další nálezy celkem čtyř otrávených orlů mořských zjistili ornitologové od prosince 2017 do března 2018 u obcí Diakovce, Lakšárska Nová Ves, Branč – Malý Cetín, Neded. V roce 2017 bylo na Slovensku zaznamenáno hnízdění 21 párů orla mořského. Jeden otrávený orel byl identifikován podle kroužku, v roce 2016 byl kroužkován v okolí pozdějšího nálezu. Další dva ptáci tvořili pravděpodobně pár z nedalekého hnízdiště. Otravy v hnízdní době jsou o to zákeřnější, že mimo dospělců uhynou i mláďata na hnízdě. Podle ornitologů z Ochrany dravcov na Slovensku se toto děje pravděpodobně v důsledku pomýlené teze, že orli mořští decimují stavy drobné zvěře, zejména zajíců. Je na místě poznamenat, že savci a hlodavci tvoří do 10% potravy orla mořského. Vzhledem k nízké početnosti těchto dravců v krajině je dopad na drobnou zvěř naprosto zanedbatelný.
„Ochrana vzácných druhů živočichů patří mezi klíčové aktivity rezortu životního prostředí. S rozhořčením jsem přijal zprávy o tom, že někdo v přírodě umístil jedy a otrávil tak vzácné ptáky. Požádal jsem proto generálního ředitele Státní ochrany přírody SR Martina Lakandu, aby se zvlášť zaměřili na kontroly při podezření spáchání trestného činu, “ řekl k případu ministr životního prostředí Slovenska László Sólymos.
Nejčastějším jedem, používaným k trávení, je toxický pesticid karbofuran, který je velmi nebezpečný nejen pro divoká zvířata, ale i pro psy či děti! Nikdy se v případě nálezu v přírodě nedotýkejte mrtvého těla a vždy volejte policii! Situace je skutečně tristní a zdaleka se netýká pouze Slovenska. Na severovýchodě Maďarska byl v minulých nalezen otrávený dospělý orel královský. Byl kroužkovaný před 23 lety v 1995 na východním Slovensku! V České republice aktuálně policie řeší nález orla mořského, objeveného na Strakonicku, který je jen za tento rok s největší pravděpodobností již osmnáctou obětí otrávených nástrah.
Uhynulá mláďata orla mořského ve věku dvou týdnů z hnízda, u něhož byli dospělí ptáci otráveni. Slovensko, březen 2018. foto FB archiv Ochrany dravcov na Slovensku
TZ ČSO Zvířat zabitých traviči přibývá, poslední obětí je orel mořský, březen 2018
https://www.facebook.com/Krou%C5%BEkovac%C3%AD-stanice-N%C3%A1rodn%C3%ADho-muzea-1619480534936768/
Překlad, text a titulní foto: Lukáš Kadava