Slovenští ornitologové budou sčítat dravce

Zimní počasí může vytvářet dojem, že příroda spí a s ní i ornitologie. Právě leden je však dobou, kdy se slovenští ornitologové věnují sčítání vybraných druhů dravců. V tomto období je jich nejvíce a s nástupem teplejších částí roku budou jejich počty v krajině klesat. V druhé polovině ledna proběhne na Slovensku sčítání luňáka červeného, orla královského, orla mořského a raroha velkého, jehož se účastní více než šedesátka sčitatelů.
„Sledování početnosti dravců a jejich distribuce v krajině v zimních měsících má na Slovensku dlouhou tradici. Získané výsledky nám pomáhají při plánovaní a prosazování konkrétních opatření na ochranu druhů, například když chceme předejít zničení porostu stromů, které dravci s oblibou využívají k odpočinku. Stejně tak je důležité zachování lokalit s dostatkem dostupné potravy. Tam, kde se dravci v zimě zdržují, mohou i zahnízdit,“ říká Jozef Chavko, předseda Ochrany dravcov na Slovensku (RPS) a jeden z koordinátorů sčítání dravců na Slovensku.
Oblasti Slovenska, na nichž se realizuje zimní sčítání vybraných druhů dravců. Zdroj Ochrana dravcov na Slovensku
„Zimní termíny jsou mezinárodně jednotné. Evidují se rovněž společná zimoviště kalousů ušatých nebo nocoviště motáků pilichů. Pospolu nocují i luňáci červení, nejvyšší početnosti dosahují v oblasti Záhoří. Oproti početnosti hnízdní populace, může být počet luňáků v zimním období i několikanásobně vyšší. Na zimu k nám přilétají i orli mořští a luňáci ze severní a střední Evropy, což je důvod jejich vyšší početnosti v zimě. V roce 2017 jsme zjistili hnízdění pouhých 11 párů luňáků a 21 párů orla mořského,“ vysvětluje Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku. „Jinak budeme postupovat při kontrolách výskytu orla královského a raroha velkého, pozornost zaměříme hlavně na hnízdní lokality již známých párů. Tito dravci se v tento čas zdržují v širším okolí hnízdišť, často v podhůří a nižších oblastech, kam zaletují za potravou a v některých případech se tu i usadí. Sčítání těchto druhů se tento rok uskuteční pod záštitou projektu LIFE PannonEagle. Všímat si budeme i pro dravce rizikových faktorů, například nelegálního pronásledování, ničení biotopů, rušení a podobně,“ uzavírá Chavko.
Nedospělý orel královský. Foto Jozef Chavko
Text / Titulní foto orla mořského Lukáš Kadava