Sokoli stěhovaví již obsazují hnízdiště

V roce 2016 byl na našem území doložen výskyt 89 párů sokolů a výskyt dalších 2 párů byl předpokládán. Sokol stěhovavý (Falco peregrinus) je přes vzestupný trend početnosti z pohledu ochrany přírody stále velmi citlivý druh. Například v oblasti CHKO České středohoří sokoli hnízdí od roku 2010 a návrat tohoto elegantního dravce se konal po 65 letech. Také letos již tito dravci obsadili skály v Průčelské rokli u Brné. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR proto oblast dočasně uzavřela. „Sokolí samice, s velkou pravděpodobností ta, která v Průčelské rokli hnízdila i v loňském roce, se na skalní římse vyskytuje pravidelně. Naši pracovníci již vymezili území s dočasným zákazem vstupu, aby páru umožnili v klidu vyvést mladé,“ řekl Petr Kříž, ředitel regionálního pracoviště Správa CHKO České středohoří. „V loňském i předloňském roce nebylo hnízdění sokolů úspěšné. Samice, která je v raných fázích hnízdění velmi citlivá, byla vyrušena horolezci a hnízdo opustila,“ vysvětlil Petr Kříž.
Samice sokola stěhovavého hlídá budku instalovanou na komíně v pražské Michli, březen 2018. Foto Dušan Rak, FB archiv Prague Peregrines / Sokoli v Praze
Oblast Výřích skal v Průčelské rokli bude letos pod zvýšeným dohledem strážců přírody, pracovníků AOPK ČR a vzhledem ke špatným zkušenostem s neukázněnými návštěvníky v předchozích letech pomohou klid pro sokoly zajišťovat i policisté z Brné. „Celá oblast je již vymezena páskou a opatřena informačními cedulemi s upozorněním. Mrzí nás, že jsme museli sáhnout ke zvýšenému dohledu kvůli několika svéhlavým jedincům. Sokolům nejvíce vadí pohyb nad a v úrovni jejich hnízda, a proto je nejrizikovější přístup z horní části skal, kde se nachází několik vyhlídek,“ uvedl Petr Kříž. K apelům na horolezce se letos připojila i Oblastní vrcholová komise Českého horolezeckého svazu Severozápadní Čechy. „Naše členy pravidelně informujeme o všech dočasných uzavírkách lezeckých oblastí. V tomto roce navíc explicitně upozorňujeme na Výří skály v Průčelské rokli, kde v loňském roce pár jedinců opakovaně zákaz porušovalo. Je to pro mne osobně nepochopitelné, ale naštěstí je takovéto jednání v horolezecké komunitě mimořádnou výjimkou,“ řekl její předseda Pavel Suchopárek.
Sokoli obsazují svá hnízdiště i jinde. Např. v Praze již aktuálně obsadili všechny tři instalované budky na vysokých komínech. V loňském roce byly obsazeny všechny lokality a na dvou z nich byla úspěšně vyvedena mláďata. Na rozdíl od pískovcových skla jsou městská hnízdiště na nepřístupných lokalitách a není nutné přikračovat k omezením. „Na všech loňských hnízdištích sokolů již probíhají přípravy na jaro. Situace v Praze je letos o to zajímavější, že byl nalezen nový mladý a celkově čtvrtý pár, který obsadil loni instalovanou budku v Praze Třeboradicích. Pokud budete mít cestu kolem komínů v Michli, Holešovicích nebo Malešicích, určitě se nezapomeňte koukat po našich sokolech,“ usmívá se koordinátor ochrany sokola stěhovavého v Praze Dušan Rak.
Sokol stěhovavý. Foto Kevin Cole
Zdroj: TZ AOPK ČR, březen 2018 / Titulní foto sokola stěhovavého: Radek Hájek / http://www.radekhajek.cz/
http://www.sovds.info/assets/File.ashx?id_org=200105&id_dokumenty=1215