Tropický virus zabíjí kosy v Německu, může zasáhnout i ČR

Stále více ptáků v Německu podléhá na následky tropického viru zvaného Usutu. Tato komáry přenášená infekce se letos rozšířila po Německu, pravděpodobně v následku vysokých letních teplot. 1 500 podezřelých případů bylo nahlášených od počátku roku 2018, přičemž kos černý je nejvíce zasaženým druhem. Proti infekci neexistuje žádná účinná prevence ani léčba.
Mrtví kosi černí se v Německu začali objevovat od roku 2011. Od té doby je Usutu virus, tropický patogen přenášený komáry, jedním z nejběžnějších virů způsobujících úmrtí ptáků. Nakažení jedinci jsou apatičtí, mají velmi krátkou únikovou vzdálenost, často nejsou schopni letu a hynou během několika dnů. Téměř vždy se v případě nakažených ptáků jedná o kosy černé, infekce je však zaznamenaná i u jiných ptačích druhů.
V posledních letech se Usutu virus po Německu stále více rozšiřoval. V počátcích bylo pouze několik epicenter výskytu, především v oblasti řeky Rýn a Mohanu. Od roku 2016 však vědci poukázali na případy v severní části Německa a Vestfálsku. Později byl zaznamenáno samostatné epicentrum v Leipzigu a Berlíně.
Rok 2018 se však zdá být zlomový. Na seznamu epicenter se objevily nové oblasti. Oblast kolem Norimberku a mezi Brémami a Hamburkem byla letos virem zasažena poprvé. Navýšil se i počet nakažených ptáků. „Dostali jsme již 1 500 hlášení podezřelých případů ptáků nakažených Usutu virem, z nichž téměř dvě třetiny jsou ze srpna.“ říká Lars Lachmann, odborník na ochranu ptáků z organizace NABU. „Případy dosud nahlášené za rok 2018 jasně překračují čísla z předchozích let, což svědčí o obzvláště silné virové vlně.“
„Ulice v Hamburku jsou plné mrtvých kosů.“ říká Dr. Renke Lühken z Institutu tropické medicíny. Dosud bylo do institutu zasláno na 300 mrtvých ptáků, více jak polovinu z nich už Lühken a jeho kolegové přezkoumali. U celkem 43 ptáků, zejména kosů černých, našli specialisté virus Usutu. Většina těchto případů pochází z Hamburku, kde byl letos virus poprvé zaznamenán.
Nakažení jedinci jsou apatičtí, mají velmi krátkou únikovou vzdálenost, často nejsou schopni letu a hynou během několika dnů. Foto: Ve Ci | Youtube.com
Zvýšené množství případů nemusí nutně znamenat zvýšené množství komárů a rozšiřování viru. Lühken se domnívá, že v Hamburku žije mnohem více lidí a že právě to je důvodem vyšší hustoty případů a jejich hlášení. Institut tropické medicíny a ochranářská organizace NABU žádá obyvatele o hlášení nemocných či mrtvých ptáků, přičemž s mrtvými ptáky by mělo být manipulováno jen s ochrannými rukavicemi či obrácenými plastovými pytlíky tak, aby nedošlo k přenosu případných bakterií. Dr. Renke Lühken však upozorňuje, že lidé mohou být napadeni virem Usutu pouze prostřednictvím nakažených komárů.
„Trvale vysoká teplota letošního léta pravděpodobně přispěla nárůstu virových infekcí na severu.“ vysvětluje Dr. Lühken. Samotná sezóna viru Usutu začala o dva týdny dříve než obvykle, přičemž na konci září by se měla vyčerpat. S příchodem chladné fronty by měli komáři společně s virem uhynout. Virus se však v Německu drží už osmý rok. Podle Lühkena musí tedy existovat hostitelé, ve kterých se virus drží přes zimu, tedy např. samice komárů či netopýři, kteří přes zimu hibernují.
Pro virus Usutu neexistuje žádná léčba ani preventivní opatření, jak samotné infekci zabránit. Nakažení ptáci buď umírají nebo vytvářejí protilátky. Ornitologové a specialisté na tropické nemoci již od roku 2011 stačili vypozorovat, že v případě, že se virus objeví na zcela novém místě, je tato událost spojená s vysokou mortalitou ptáků–hostitelů. Mnoho přeživších jedinců se však stává imunních a další roky se pak situace vrací do normálu.
„Jedná se tedy s nejvyšší pravděpodobností o dočasnou záležitost, která je pochopitelně nepříjemná jak pro kosy, tak pro milovníky ptáků, je však třeba to přijmout.“ říká Dr. Lühken.
Virus Usutu se objevil i v jiných evropských zemích (v Nizozemí, Maďarsku, Itálii, Španělsku, Švýcarsku) a pravděpodobně zasáhl i letos v České republice, kde byl stejně jako v Německu jeho výskyt spojen s nadměrně vysokými letními teplotami. Na sociální síti Facebook se objevilo několik fotografií a svědectví ptačích pozorovatelů, které popisovaly podobné symptomy, jaké provázejí nákazu virem Usutu. Téměř vždy se jednalo o kosy černé a případy většinou končily úhynem nakažených ptáků. Výskyt Usutu viru v ČR byl poprvé potvrzen v roce 2011, kdy byl objeven v těle mrtvého kosa nalezeného v Brně. Je tedy velmi pravděpodobné, že budou-li tropická vedra v ČR pokračovat i v dalších letech, čeká nás obdobná situace s Usutu virem jako v Německu.
Text a překlad: Martin Vlk Mrňous