Tunisko: Lovecký turismus je legální, vede k masivnímu odstřelu ptáků

Dne 10. ledna zveřejnil Libanonský lovecký klub na svém Facebookovém profilu šokující obrázky inzerující lovecké výpravy do Tuniska. Příspěvek byl rychle smazaný, nicméně stačil doslova šokoval internet. O to víc, že ptačí jatka zachycená na fotkách jsou v Tunisku legální.
Příspěvek byl široce sdílený ochranářskými organizacemi. Byla to přímá pozvánka pro turisty vybízející k masakru neuvěřitelného množství ptáků. Hromadně pobouřil a zhnusil ty, kteří u místních úřadů volají po vymýcení těchto barbarských, ale zřejmě legálních praktik.
Turističtí lovci mohou v Tunisku střílet divoká prasata, šakaly obecné, lišky, ženetky a bezpočet druhů ptáků. Potřebují k tomu pouze zažádat u Tuniské cestovní agentury o zorganizování lovecké výpravy. Potom jsou vybaveni loveckým lístkem a specializovaným průvodcem. V závislosti na druhu zvířat, které chtějí lovit, jsou lovecké lístky zpoplatněny v rozmezí 1 000 – 2 000 dinárů (ca 336 – 672 Euro) za lovce. Každý lovec si může přinést až 350 zásobníků munice! Díky čemuž velmi snadno pochopíme, jak může vzniknout takový masakr, jako je na fotce.
Pro lovce nejsou stanoveny žádné kvóty omezující počet zastřelených drozdů, špačků, ani dalších 30 druhů. Výjimku tvoří orebice berberská a stepokuři sp., u kterých je nastaven limit na 6, resp. 10 ex. na lovce za den. Během tří po sobě jdoucích dnů, kdy je turista oprávněn lovit, může navštívit tři guvernoráty (tuniské správní jednotky, „okresy“), které si vybere z celých dvanácti, kde je lov povolený.
Náhled galerie zveřejněné na Facebooku, zobrazující momentky z legálního loveckého masakru. Lov v tak velkém rozsahu a měřítku je neudržitelný a neospravedlnitelný v moderním světě, kde kolísající populace mnohých ptačích druhů už tak čelí mnohým tlakům na jejich životní prostředí a je samotné.
Les Amis des Oiseaux (AAO, partner BirdLife v Tunisku), nevzdávají situaci bez boje. Jakožto stálí členové Poradní komise pro lov a ochranu („Komise“), orgánu pověřeného každoročním posouzením loveckého zákona, bojují již od svého jmenování do funkce za lepší ustanovení tohoto předpisu.
Díky úsilí této organizace se daří redukovat počet druhů, které mohou být v Tunisku loveny, a zároveň se zvyšuje počet těch, které jsou zvláště chráněny. Stejně tak byly zakázány jisté lovecké metody a zkráceny doby lovu. Každý rok také AAO zajišťuje, aby ty vůbec nejdůležitější ptačí lokality zůstaly pro lovce zapovězeny.
Těchto povzbudivých úspěchů dosahuje AAO ve spolupráci s lokálními organizacemi napříč zemí. Společně se snaží o to, aby komerční sportovní lov ptáků byl dlouhodobě udržitelný. Nicméně mnoho dalších výzev je ještě před námi. Patří mezi ně zavedení kvót pro všechny lovené druhy, upravení lovecké sezony stepokurů, nebo automatické vyřazení všech druhů ohrožených vyhynutím ze seznamu lovných druhů.
Všechny tyto kroky jsou extrémně nepopulární mezi většinou lovců i úředníků. Ochranářské organizace jsou ve výrazné menšině a dosud se AAO nepodařilo v Komisi nalézt většinu a potřebné změny protlačit. Spolu s národními i mezinárodními partnery připravuje AAO novou strategii, která zajistí, aby členové Komise konečně vyslyšeli její argumenty.
Text a překlad: Jakub Hlaváček
Zdroj: https://www.birdguides.com/news/industrial-scale-hunting-in-tunisia-is-currently-legal/