V Českém Švýcarsku zaznamenali vyšší počty krutihlavů

Na území Ptačí oblasti Labské pískovce ornitologové v současné době stále častěji zaznamenávají hnízdění krutihlavů obecných (Jynx torquilla), proto se na ně více zaměřují. Stavy těchto ptáků z řádu šplhavců, kam patří také datli, strakapoudi či žluny, se v západní a střední Evropě snižovaly od počátku 20. století. Ačkoli jsou krutihlavové příbuzní datlů, lze je poměrně snadno zaměnit za většího pěvce. Mají odlišnou postavu, zbarvení i chování. Pro své nenápadné zbarvení jsou spíše obtížně pozorovatelní, nejsnáze jejich přítomnost prozradí charakteristické naříkavé volání. Mezi našimi šplhavci se současně jedná o jediný tažný druh, zimující převážně v Africe jižně od Sahary, někdy však také ve Středomoří. Na hnízdiště u nás přilétají na přelomu března a dubna a opouštějí je již od poloviny srpna.
Do poloviny května se ornitologům podařilo okroužkovat několik dalších krutihlavů i na jiných lokalitách v ptačí oblasti. V širší oblasti Českého Švýcarska se jedná o vzácný druh, jehož početnost je odhadována na zhruba 10 hnízdících párů. „Jednoho krutihlava se nám podařilo okroužkovat během nedávné akce pro veřejnost nazvané Vítání ptačího zpěvu. Účastníkům jsme tak přiblížili metody ornitologické práce, kdy kroužky napomáhají získávání podrobností o životě ptačích druhů. Ty pak můžeme cíleně využít k jejich ochraně a zlepšování podmínek pro život.“, říká ředitel Správy NP České Švýcarsko Pavel Benda.
Jméno tito ptáci dostali podle charakteristické obranné reakce. Pokud se cítí být ohroženi, natáhnou krk a otáčejí hlavou, vzniká tak dojem hadovitých pohybů. Pro podporu populace krutihlavů, kteří jsou v Červeném seznamu ČR vedeni jako zranitelný druh, správa parku na vhodných místech instaluje hnízdní budky.
Portrét krutihlava obecného. Foto Jiří Bartoš / http://bartosphoto.cz/
Zdroj: TZ NP České Švýcarsko, 16. 5. 2019 / Titulní foto: Donald Hobern / CC BY 2.0