V Maďarsku byla povolena introdukce orebic. Ornitologové varují, že to může mít zničující dopad na místní koroptve
Maďarské sdružení pro ornitologii a ochranu přírody (MME) žádá v otevřeném dopise ministra zemědělství Istvána Nagye o zrušení dekretu povolujícího vypouštění a lov orebice rudé (Alectoris rufa) v Maďarsku, protože tento nepůvodní druh může ohrozit místní populace koroptve polní (Perdix perdix). Vyhláška umožnující introdukci orebic vstoupila v platnost 2. listopadu 2020 a vyvolala protesty ochránců přírody.
Ornitologové v otevřeném dopise upozorňují, že v posledních dvou stoletích způsobila řada nepůvodních druhů, zavlečených nebo vysazených člověkem, vážné ekologické problémy tím, že došlo k narušení místní biodiverzity a v některých případech ke kritickému snížení populací nebo dokonce vyhubení několika původních druhů. Šíření nepůvodních a invazivních druhů po celém světě je jedním z důvodů poklesu přirozené rozmanitosti a řešení problémů, které způsobují, vyžaduje značné finanční prostředky. Z tohoto důvodu je obtížné ospravedlnit záměrnou introdukci jakéhokoli nepůvodního druhu. Bez důkladného a komplexního posouzení dopadů by již v 21. století nemělo být možné povolit vypuštění ptačího druhu, který nikdy v Maďarku nebyl původní.
Přítomnost orebice rudé může dále ohrozit koroptvev polní, který je nejen v Maďarsku původním druhem, ale nachází se navíc již na pokraji vyhynutí. Orebice rudá pochází ze západního Středomoří a byla do Velké Británie dovezena již v 18. století pro lovecké účely a následně došlo ke spontánnímu rozšíření. Nelze tedy vyloučit, že by se to samé mohlo stát i ve střední Evropě. Orebice má vyšší míru reprodukce a je méně citlivá k současnému intenzivnímu zemědělství a stavu kulturní krajiny. Hrozí tak, že koroptev vytlačí (blíže ZDE). Právě koroptve jsou jedním z nejcitlivějších indikátorů přirozeného stavu životního prostředí. Tento druh se v Evropě stává stále vzácnějším (ve Švýcarsku došlo k jejímu vyhubení, blíže ZDE). Ornitologové z MME dále upozorňují, že introdukce může navíc přispět k šíření nemocí nebo infekcí mezi koroptvemi a jinými druhy ptáků. Vyhláška podle ornitologů zdaleka nezajišťuje, aby se tyto dva druhy kvůli dynamice jejich distribuce v krajině nesetkaly. Navíc v oblastech, kde je početnost koroptve kriticky nízká, by orebice mohly bránit přirozenému návratu koroptví.
Podle ornitologů by úřady měly všemi možnými prostředky spolupracovat na ochraně našich původních druhů hrabavých, než vypouštět nepůvodní druhy pouze za účelem uspokojení potřeb sportovního lovu. Přední maďarské výzkumné ústavy a nevládní organizace zabývající se ochranou přírody se s textem vyhlášky setkaly až po jejím vyhlášení, takže nenastala příležitost k odbornému dialogu. „Považujeme za nepřijatelné a alarmující pro budoucnost rozhodovat o vypouštění a lovu nepůvodních druhů obratlovců, aniž bychom nebrali v potaz odborné vědecké argumenty a pouze upřednostňovali zájmy úzkého spektra společnosti,“ píše se v prohlášení MME.
Překlad: Lukáš Kadava / Titulní foto: Frank Vassen / CC BY 2.0