V Železných horách poslouchali výry

V minulých dnech měli možnost zájemci opět po roční přestávce nahlédnout do tajemství života našich největších sov. Tematickou vycházku „Za výřím houkáním“ uspořádala 14. února 2019 AOPK ČR, regionální pracoviště Východní Čechy ve spolupráci se ZO ČSOP Nasavrky do přírodní rezervace Strádovské Peklo. Hlavním hrdinou měl být výr velký (Bubo bubo), jehož má ve znaku Správa CHKO Železné hory. Vycházka se vydařila – sovy přilákaly na 70 účastníků.
„Roční doba mírně pokročila, přiblížila se k jaru, a tak jsme se obávali snížené hlasové aktivity místního páru. Po několika zatažených dnech však byl v okolí Nasavrk bezoblačný teplý podvečer. To významně povzbudilo výry, krásné počasí jim zlepšilo náladu, takže o sobě dávali výrazně vědět. Ze stanoviště na zřícenině hradu Strádova jsme přes skalnaté údolí řeky Chrudimky slyšeli hned dva výry, kteří houkali téměř nepřetržitě. A nejen to – s pomocí dalekohledu jsme si mohli jednoho z nich na pozadí šeřící se oblohy, sedícího na špici smrku, dobře prohlédnout,“ shrnuje výsledek vycházky Milan Růžička z AOPK ČR, regionální pracoviště Východní Čechy.
Pro větší počet návštěvníků organizátoři akce přítomné rozdělili do dvou skupin, přičemž druhá skupina naslouchala nočním hlasům přírody z nedaleké skály, místně zvané Borová. Ještě za světla se všichni cestou na hrad krátce zastavili u některých opatření zhotovených za přispění z prostředků Operačního programu Životní prostředí. Konkrétně se jednalo o dva plazníky a jednu zídku pro plazy zbudované v místním sadu zvaném Třešňovka péčí Lesů ČR, LS Nasavrky. Mimo výrů je oblast CHKO Železné hory známá hnízděním 133 druhů ptáků. Ve starších rozsáhlejších lesích hnízdí několik párů čápa černého, v bučinách je častý výskyt holuba doupňáka, lejska malého a lejska černohlavého.
Portrét výra velkého. Foto Wikipedia Commons
Text: Lukáš Kadava / Titulní foto Luboš Vaněk / http://www.foto-vanek.cz/
Zdroj: http://vychodnicechy.ochranaprirody.cz/aktuality/za-vyrim-houkanim/