Ve stanici v Makově se starají o vzácného pacienta: ústřičníka velkého

Neobvyklého pacienta až z Polska hostí záchranná stanice v Makově. Na začátku týdne totiž přijali mladého ústřičníka velkého, ptáka mořských pobřeží živícího se, jak již název napovídá, mořskými měkkýši, červy a dalšími drobnými živočichy. Naštěstí si s sebou nesl „občanku“ a tak víme, kde se v Čechách vzal.
„Ústřičníka jsme odchytávali v Radomyšli na Strakonicku, několik dnů se pohyboval bez letu po městě a byl značně vyhublý. Po zveřejnění na FB se ozval pán z Polska, že je to „jejich“ ústřičník, kterého a další odchovali v inkubátoru – vejce odebrali kvůli hrozící povodni – a vypustili ho 11. Července“, zveřejnil na FB stránce makovské záchranné stanice její vedoucí, Libor Šejna. Ústřičník má totiž viditelný červený nožní kroužek s označením L2 a tak o jeho původu nebylo pochyb.
Polská organizace Fundacja Ptasie Horyzonty uvedla, že odebrali z důvodů povodní a zničení snůšek na řece Viszle 30 vajíček a v inkubátoru je odchovali. Mláďata naučili sbírat červy a různé breberky a postupně je vypouštěli. Toho makovského pustili 11. července u obce Kaliszany – Kolonia. Proto se prý také tolik nebojí lidí. Ústřičníci jsou tažní, a proto se výjimečně objeví také ve vnitrozemí, tedy i v ČR, stejně jako tento konkrétní jedinec. Polské ornitology samozřejmě osud jejich „L-dvojky“ zajímá a do Makova poslali další instrukce. „Dle přání ho máme vypustit v místě s větším množstvím ústřičníků, což asi bude problém…“, uvádí trochu pobaveně Libor Šejna.
Mladí odchovaní a značení ústřičníci vyuštění na řece Viszle. Video: Fundacja Ptasie Horyzonty
Zdroj: TZ ČSOP 23. 7. 2020 / Titulní foto: archiv záchranné stanice Makov