Vypouštění bažantů může zvyšovat populace dravců

Výsledky nové studie vědců z organizace British Trust for Ornithology (BTO), který byla aktuálně zveřejněna v časopise Journal of Applied Ecology ukazují, že umělé vypouštění bažantů a orebic pro účely lovu, má přímý vliv na početnost ptačích predátorů. Odhaduje se, že každoročně je na britském venkově vypuštěno zhruba 50 milionů hrabavých ptáků, což je číslo výrazně vyšší než v jakékoli jiné evropské zemi. Souběžně je prováděno také přikrmování vypuštěných ptáků, úpravy jejich stanovišť a v místech, kde dochází k vypouštění, jsou stavy dravců kontrolovány a krkavcovití ptáci regulováni.
Je nepochybné, že některé aspekty řízeného managementu zvěře v krajině mají pozitivní vliv na lokální biodiverzitu. Avšak dopady vypouštění zvěře byly doposud zkoumány jen málo a obecně vypouštění nepůvodních druhů může mít za následek negativní ovlivnění populací místních druhů. Ať již zvýšenou konkurencí o potravní zdroje, změnami biotopů, možností infekcí či změny ve vztahu dravec – kořist.
Výsledky studie ukazují pozitivní asociace mezi výskytem hrabavých druhů ptáků a růstu populace několika dravců, patřících mezi generalisty (tedy dravců nespecializujících se na určité úzké spektrum kořisti), včetně kání a krkavcovitých ptáků. Pokud vypuštění hrabaví ptáci umožňují zvyšování početnosti dravců, dochází pak ke změnám dynamiky ve vztahu predátorů ke kořisti v oblastech, kde se vyskytuje větší množství vypuštěných ptáků. Tyto změny mohou mít negativní důsledky na jiné ptačí druhy – vysoký predační tlak je jednou z příčin klesajícího populačního trendu bahňáků – například čejek, vodoušů či kolih.
„Teze, že vypouštění bažantů či jiných hrabavých může zvýšit počty dravců, samozřejmě není nová, nicméně teprve náš výzkum naznačuje, že vypouštění ptáků určených primárně k lovu může ovlivňovat populace dravců na celostátní úrovni. Vypuštění ptáci mohou být samozřejmě pouze jedním z několika faktorů, které ovlivňuje početnost predátorů, naše práce však zdůrazňuje, že je třeba lépe pochopit dopady umělého navyšování biomasy, které je výrazně vyšší, než jaká je produkována v přirozených přírodních podmínkách,“ řekla autorka studie Dr. Henrietta Pringle.
Důkladné poznání vlivů vypuštěných hrabavých na ty ptačí druhy, u nichž je predace klíčovou záležitostí pro vlastní přežití, je důležité pro zodpovězení otázky, zda regulace počtů vypouštěné pernaté zvěře může být účinným nástrojem ochrany přírody. Dobrým výchozím bodem by bylo zajistit povinnou evidenci vypouštěných ptáků a počet ulovených dravců, uvádí vědci.
Portrét bažantího kohouta. Foto Lukáš Kadava
Zdroj: https://www.birdguides.com/news/pheasant-releases-associated-with-predator-increases/
Překlad: Lukáš Kadava