Výsledky zimního sčítání kalousů na Slovensku v sezóně 2017/2018

Kalousi ušatí (Asio otus) každoročně tráví zimu v blízkosti lidských sídel. V některých případech může jít i o desítky sov na jediném nocovišti (deništi), kalousi se nevyhýbají zahradám, velkým sídlištím ani centrům měst. Pomalu se blíží čas, kdy s nadcházejícím jarem kalousi budou opouštět svá deniště a přesouvat se na hnízdiště, část jich zůstane v okolí lidských sídel, část se přesune do otevřené krajiny. Na Slovensku tuto zimu proběhlo sčítání kalousů na nocovištích, celkem 49 mapovatelů sečetlo během zimního období na 117 lokalitách až 1484 kalousů. Zimoviště s nejvyšším počtem kalousů ušatých byla nalezena v Kolárove, kde zimovalo 73 jedinců, v Branči s 35 kalousy a Močenku s 35 jedinci (mapa zimovišť ZDE). Taktéž v ČR se s podzimem objevila výzva ke sčítání kalousů, výsledky pilotní sezóny však na zpracování teprve čekají.
„V listopadu nastává čas, kdy se kalousi začínají seskupovat na zimovištích. Pod tímto pojmem si můžete představit jehličnaté stromy či túje u školy, hřbitova nebo v parku. Sovy přes den odpočívají v korunách stromů. Jejich zbarvení je činí nenápadnými před predátory či zvídavými pohledy lidí, často jejich přítomnost prozradí vývržky pod stromy. Zimoviště opouštějí zpravidla koncem února a začínají hledat místa vhodná k hnízdění. Kalousi si vlastní hnízdo nestaví, využívají stará hnízda krkavcovitých ptáků, či připravené polobudky,“ vysvětluje Tomáš Veselovský z Ochrany dravcov na Slovensku.
Místo zimoviště i počet zimujících sov se může meziročně lišit. Vliv na to má vícero faktorů – od potravní nabídky, počasí až po rušivé vlivy. Prioritní potravou kalousů jsou hraboši polní, vyšší početnost kalousů na zimovišti tak indikuje silný potravní zdroj v blízkém okolí. Vzácně může s kalousy ušatými zimovat i kalous pustovka. Mezi rušivé vlivy můžeme zařadit probíhající rekonstrukce budov, kácení porostu dřevin v blízkosti zimoviště, ohňostroje, ale někdy i přímé rušení pozorovateli, zvláště v případech nápadného seskupení kalousů na listnatých stromech.
„Vzhledem k tomu, že se mění počet zimujících kalousů, tak i místa, kde zimují, jev třeba údaje každoročně aktualizovat. Sčítání realizuje organizace Ochrana dravcov na Slovensku už od roku 1992. V posledních třech zimních sezónách se snažíme do sčítání zapojit dobrovolníky z celého Slovenska, a to i prostřednictvím soutěže, kdy mohou sčitatelé vyhrát věcné dary. Lidé nám poslali informace z různých koutů Slovenska, avšak nejvíce zimovišť se nachází v nížinných oblastech. Velmi cenné údaje máme od východoslovenské skupiny Slovenské ornitologické společnosti/Birdlife Slovensko. Výsledky jsou dostupné i v online mapě,“ doplňuje Veselovský.
„Získané údaje využíváme pro další výzkum, pro mezinárodní spolupráci či odborných dokumentů. Už nyní se nám ozývají lidé, kteří by rádi podpořili kalouse ve své, okolí i po dobu hnízdění. Radíme jim, jaké typy polobudek jsou vhodné a kam je umístit. Informace o oblíbených stromech kalousů mohou pomoci při jejich ochraně před vykácením. Věříme, že se tato sova bude u veřejnosti těšit stále vyšší popularitě a lidé budou tolerovat i vývržky nebo pískání mláďat,“ uzavírá Veselovský.
Kalous ušatý na zimovišti. Foto Jan Grünwald
Překlad: Lukáš Kadava / Titulní foto: Pavel Růžek