Vzácný ptačí „hermafrodit“ objeven v Pensylvánii

Jeffrey a Shirley Caldwell lákali po 25 let ptáky na svoji zahranu pečlivě zásobenými krmítky. Avšak za celou tu dobu neviděl manželský pár pocházející z města Erie v Pensylvánii tak neuvěřitelného tvora, jaký se objevil před pár týdny nedaleko jejich pozemku. Napůl šarlatový, napůl hnědý kardinál červený, s barevným přechodem přímo uprostřed těla.
Pták byl natolik zvláštní, že si manželé nebyli jistí, zda-li je nešálí zrak. „Nikdy by nás za ta léta nenapadlo, že bychom mohli kdy spatřit něco takového.“ svěřila se Shirley Caldwell.
Tato anomálie je známá jako bilaterální gynandromorfismus. Ve zkratce – půlka těla tohoto ptáka je samčí a druhá půlka samičí. „Tento pozoruhodný pták je opravdová samco-samičí chiméra.“ říká Daniel Hooper, postdoktorální stážista v Cornell Lab of Ornithology.
Gynandromorfové, známí mezi ornitology též jako „half-siders“ (pozn.red.: dalo by se přeložit jako „půlčíci“), jsou velmi vzácní, avšak ne zcela neběžní. Nejspíše se vyskytují u všech druhů, avšak je pravděpodobné, že to postřehneme pouze u těch, u nichž je výrazný pohlavní dimorfismus, tedy jasný vizuální rozdíl mezi samcem a samicí. „Kardinálové jsou jedni z nejvíce známých pohlavně dimorfických ptáků v Severní Americe. Výrazně červená barva opeření samců je doslova ikonická a tak si lidé poměrně snadno všimnou, když je něco jinak, než obvykle.“ vysvětluje Hooper.
Jak se ale něco takového vůbec stane?
Formování pohlaví je u ptáků trochu jiné, než u savců. U savců mají samci jednu kopii každého chromozomu, tedy X a Y, zatímco samice mají dvě kopie chromozomu X.
U ptáků je to však naopak. Jejich chromozomy se nazývají Z a W a jejich samice mají jednu kopii z každého chromozomu, Z a W, zatímco samci mají dvě kopie chromozomu Z. Pohlavní buňky, včetně spermií a vajíček, mají většinou pouze jednu kopii jednoho z chromozomů – samci produkují pouze spermie nesoucí chromozom Z a samice produkují vajíčka s chromozomem Z nebo W.
Gynandromorfie, jenž nastala u kardinála z Pensylvánie, vzniká v případě, že se vajíčko vyvine se dvěma jádry – jedno s chromozomem Z a druhé s chromozomem W. Posléze je nadvakrát oplodněno dvěma spermiemi nesoucí chromozom Z. Výsledný vylíhnutý jedinec se pak chlubí tělem, které je z poloviny samčí, s chromozomy ZZ a z poloviny samičí, s chromozomy ZW. Tento fenomén se objevuje u ptáků, mnohých druhů hmyzu a korýšů (pozn.red.: zvláště známí jsou gynadromorfičtí motýli).
Gynandromorfismus tedy není tak neběžný, jak by se mohlo na první pohled zdát. Co však dělá kardinála z Pensylvánie ještě více unikátním? Hooper se domnívá, že by tento pták mohl být schopen reprodukce. „Většina gynandromorfických jedinců je neplodná, avšak v tomto případě by to mohlo být jinak. Levá strana je totiž u tohoto jedince samičí (pozn.red.: u většiny vyfotografovaných jedinců to bylo naopak) a pouze levý vaječník je u ptáků funkční.“ vysvětluje Hooper.
Jak je to doopravdy se možná brzy dozvíme. Shirley Caldwell říká, že se gynandromorfický kardinál často zdržuje v přítomnosti samce. „Jsme rádi, že není osamělý.“ dodává.
Vědci ze západní části Illinois pozorovali jiného gynandromorfického kardinála před několika lety a zaznamenali, že se s žádným dalším jedincem po delší čas nezdržoval a podobně jako kardinál z Pensylvánie ani nezpíval.
Zda-li bude tento kardinál plodný či nikoliv tedy ukáže čas. Mezitím se mohou manželé Caldwellovi těšit pohledu na tohoto výjimečného tvora z okna jejich kuchyně. Prý se rád krmí černými slunečnicovými semínky a lojem nedaleko šeříkového keře, kde často sedává.
„Kdo ví, třeba budeme mít štěstí a dočkáme se v létě mláďat!“ dodává Shirley Caldwell.
Text a překlad: Martin Vlk Mrňous
Úvodní ilustrační foto: Valerie Mathes
Zdroj: National Geographic