Začíná invaze špačka růžového do střední Evropy?

Domovinou špačka růžového (Sturnus roseus) je oblast ležící v mírném pásu jihovýchodní Evropy a Asie. Vzhledem k faktu, že v některých letech podniká silné zálety mimo svůj obvyklý areál směrem na severozápad, do střední Evropy, lze ho pak zastihnout i v České republice. Jedná se o tzv. invazi, v anglické literatuře se tyto krátkodobé, mimořádné a převážně velmi početné výskyty nazývají „irruptions“ (odtud občasné používání zčeštěného označení „irupce“). Nejčastěji preferuje suché stepi, polopouště či řídce obydlené plochy.
Do poloviny 50. let minulého byly zálety špačka růžového v České republice sice vzácné, ale relativně pravidelné. V druhé polovině dvacátého století a v novém miléniu se jedná spíše o vzácného zatoulance, přičemž doposud poslední pozorování byl záznam z 11. července 2002 od Milovic na jižní Moravě. Letošní květen je abnormálně bohatý na záznamy špačků růžových v Maďarsku, přičemž největší hejna čítají přes 250 jedinců. První údaje o výskytu hlásí z poslední květnové dekády také Slovensko. První pozoroval Milan Olekšák u Plešivce a Radovan Jambor u Trenčína. Také v České republice bylo pozorováno 23. května celkem deset špačků růžových u Krčmaně na Olomoucku (viz foto Igora Uřinovského a video Jana Studeckého). Lokalita byla v následujících dnech navštívena řadou birdwatcherů. Druhý záznam přidal František Pochmon od Nechranické nádrže na Chomutovsku, kde 24. května pozoroval minimálně 5 špačků růžových.
Lze předpokládat, že se jedná o poměrně masivní invazní zálet a pozorování z Olomoucka nemusí být posledním. Doporučujeme tedy pozorně prohlížet hejna špačků, neboť mezi nimi se může objevit ornitologická perla. Hodně štěstí!
Špačci růžoví ve své domovině v Kazachstánu. Foto Ron Knihgt
Zdroj: http://birding.hu/index.php?page=&cid=az_elmult_14_nap_ritkasagai
https://www.facebook.com/ornitologicka/
http://www.birds.cz/avif/obsdetail.php?obs_id=6343468
Text: Lukáš Kadava / Titulní foto: Ron Knight