Záhadný venezuelský pták znovuobjeven po 60 letech

(Washington, D.C., 25. červenec 2017) Mezinárodnímu vědeckému týmu se podařilo rozlousknout jednu z největších ptačích záhad Jižní Ameriky. Neúnavně zkoumající rozsáhlé horské lesy západní Venezuely, znovuobjevili vědci pituli tachirskou (Grallaria chthonia), poměrně nenápadného hnědého ptáka, který nebyl pozorován od svého prvního objevení v roce 1955.
Tento přibližně 19 cm velký druh pitule byl IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) zařazen mezi kriticky ohrožené druhy a mnozí se domnívali, že je nadobro ztracen.
Minulý rok vědci z RSI (Red Siskin Initiative) — ochranářské uskupení Smithsonian institutu a několika vědeckých organizací — sestavili tým, který se do Venezuely v červnu 2016 vypravil záhadného ptáka vypátrat. Účastníci výpravy věděli, že najít pituli tachirskou bude obzvláště obtížné (za předpokladu, že stále existuje) a to hned kvůli několika faktorům. Tento druh obývá hustý podrost ve výškách od 1500 do 2100 m, v nehostinném a velmi špatně dostupném regionu Andských velehor. Aby toho nebylo málo, pták je sám o sobě vizuálně poměrně nevýrazný a od ostatních příbuzných druhů složitě rozlišitelný.
Pitule se navíc obecně mnohem snáze slyší než-li vidí, ale bez existence jakýchkoliv nahrávek neměli vědci ponětí, jaký zvuk hledaný druh vydává.
Tým však přesto měl určitou výhodu: vědci totiž věděli, kam se vypravit. Vedoucí expedice Jhonathan Miranda prozradil, že jejich cíli velice pomohly poznámky z terénních zápisníků tehdejších objevitelů pitule tachirské.
Pitule tachirská ztvárněná ilustrátorem John A. Gwynne, Princeton University Press.
Už v prvním dni výpravy, poté co tým přes křivolaké andské pěšiny dosáhl kýžené lokality, zaregistrovali vědci za soumraku zvláštní zpěv pitule, který nikdy předtím neslyšeli. V průběhu dalšího týdne byla expedice schopna potvrdit, že tato záhadná píseň patří dlouze pohřešované pituli tachirské a během následného výzkumu se podařilo poprvé v historii pořídit několik fotografií a nahrávek žijícího exempláře.
Vědci doufají, že objev ztracené pitule dokáže přitáhnout pozornost a úsilí k ochraně biodiverzity jihoamerické přírody a zlepšit tak mimojiné i správu a ochranu národních parků, ve kterých se tento kriticky ohrožený druh může vyskytovat. V následujících měsících tým plánuje publikovat detaily ohledně jejich nálezu, včetně informací jak rozpoznat pituli tachirskou vizuálně i za pomoci hlasu od ostatních druhů, se kterými lze bez patřičných znalostí snadno zaměnit. Život tohoto ptáka však obklopuje stále mnoho otázek, na které poskytne odpovědi jen další systematická terénní práce.
Pitule tachirská tak vystoupila ze stínu rozsáhlého seznamu vyhynulých ptáků a dává tak naději nám i ostatním zmizelým druhům, že se možná přeci jen někteří z nich po uplynulých dekádách objeví. Minulý rok jsme byli svědky znovuobjevení holoubka modrookého po 75 letech. Třeba nás ten příští čeká objev legendárního datla císařského nebo nádherně zpívajícího moha hnědého. Nechme se překvapit!
Úvodní foto: Jhonathan Miranda
Zdroj: https://abcbirds.org/article/scientists-rediscover-venezuelan-bird/
Přeložil a upravil: Martin Vlk Mrňous