Zajímavý nález značené samice poláka velkého v Rusku

Polák velký (Aythya ferina) je v Evropě běžným druhem kachny. Nebylo tomu tak ale vždy, masivní rozšíření poláka velkého započalo v polovině 19. století, kdy se přes skandinávské země a Nizozemí šířil do dalších evropských zemí. Současné populace ve Velké Británii jsou stálé, francouzští i nizozemští poláci migrují pouze na krátké vzdálenosti, poláci z Polska, pobaltských republik a Ruska zimují v západním Německu, Švýcarsku či Francii. Jak pochopit a poznat sezónní i roční pohyby ptáků lze díky značení. Klasické kroužkování, kdy je nutný odchyt či nález ptáka, nebo individuální značení, které lze odečíst v přírodě běžným dalekohledem.
Jednou z forem, která s sebou zvláště mezi laickou veřejností, nese punc kontroverze, je aplikace nosních značek. Že jsou takto označení ptáci schopni bez problémů přežívat, ale i úspěšně hnízdit, bylo dostatečně popsáno. Také však byla díky těmto značkám získána řada poznatků o migraci. Jedním z příkladů je i nález Konstantina Dombrovského, který 15. července 2016 odečetl samici poláka velkého s nosní značkou na jezeře Bezymyannoye jihovýchodně od Petrohradu.
„Všiml jsem si samice poláka velkého s dvěma mláďaty v prachovém peří. Samice byla označena nosní značkou modré barvy a dalekohledem bylo možné přečíst kód. Tentýž pták se na jezeře zdržoval i 23. července. V době zamrzání jezera jsem zde značenou samici již neviděl,“ uvádí k nálezu Dombrovski.
Tato samice poláka velkého byla kroužkovaná a označena nosní značkou v prvním roce života Kroužkovacím centrálou Pařížského muzea dne 25. listopadu 2014 ve Francii u obce Saint-Philbert-de-Grand-lig. Vzdálenost od místa okroužkování k místu odečtu v Rusku činí 2467 km. Nález tak potvrzuje dálkové migrační trasy evropských ptáků severovýchodním směrem do oblastí středního Ruska. Z Ruska také pochází nejvzdálenější hlášení kroužkovaného poláka velkého s kroužkem české (resp. Československé) kroužkovací centrály. Pták, kroužkovaný v roce 1977 jako mládě na Českobudějovicku, byl nalezen východně od Čeljabinska u Kurganu v Rusku ve vzdálenosti 3452 km od místa kroužkování.
Samice poláka velkého. Foto Jan Grünwald
Překlad a text: Simona Vosáhlová a Lukáš Kadava / Titulní foto poláků velkých: Jan Grünwald
Zdroj: K. Y. Dombrovski 2017: Watching ringed in France female common pochard Aythya ferina in the southern outskirts of St. Petersburg. The Russian Journal of Ornithology 1404: 551 – 552.
Cepák J. et al. 2008: Atlas migrace ptáků České a Slovenské republiky. Aventinum, Praha.