Zimní krajinou za pustovkami

Kalous pustovka (Asio flammeus) je nomádský druh sovy hnízdící hlavně v tundrách severní Evropy, Asie a Ameriky. Pustovky vyhledávají vlhčí travní porosty, bažiny s přítomností keřů a stromů. Hnízda staví na zemi v blízkosti podmáčených míst. Hnízdění u nás je velmi vzácné. Na zimu sovy přeletují k jihu a to je doba, kdy je můžeme zastihnout i u nás.
Aktuálně zjistili pustovky při mapování jalovců ve starých zarůstajících sadech pracovníci AOPK začátkem prosince na Slabecku v okrese Rakovník. Celkem osm jedinců sedělo na stromě a v křovinách při okraji velké pastviny. „Za skoro 30 let, kdy se ptákům na Křivoklátsku věnuji, zde pobyt pustovek nebyl zaznamenán. Rovněž není zmínka ani v databázi České společnosti ornitologické AVIF. Nejbližší výskyt pustovky je uváděn na Slánsku. Na Rakovnicku, Berounsku a Lounsku výskyt podle AVIF též zaznamenán zatím nebyl,“ říká k nálezu Milan Tichai z ornitologického spolku R. O. S. Fénix. V roce 2019 pustovky hnízdily na jižní Moravě díky gradaci hraboše polního. Ze stejného důvodu byly pustovky nalezeny hnízdící letos i ve středních Čechách.
Jako jedna z mála sov loví i za dne, létá nízko nad povrchem polí a luk. Pustovka je charakteristická dlouhými křídly a krátkými pernatými, většinou přilehlými, oušky. Obličej má bíle olemován, kolem očí tmavé skvrny. Létá zcela neslyšně a je s podivem, kterak obratně dokáže létat v zarostlém sadu mezi křovisky. Její výskyt na Slabecku ukazuje na význam starých sadů v naší krajině. Fungují jako refugium živočichů včetně ptáků. Kosi, drozdi kvíčaly a cvrčaly, strnadi obecní, sýkory a další zde nacházejí úkryty a důležitý zdroj potravy v podobě ovoce (jablka, ořechy) a plodů divokých keřů (šípek, dřišťál, hloh).
S těmito sovami se nejčastěji setkáme v otevřené krajině, v místech, kde se namnožili drobní hlodavci. V některých případech ji však lze zastihnout přímo v centrech měst, kde se jednotliví ptáci přidružují ke kalousovi ušatému a využívají stejné deniště. Takto byla zjištěna pustovka 23. listopadu 2020 v klášterní zahradě v centru Chrudimi. „Je to první záznam kalouse pustovky v okrese Chrudim v novém miléniu a zároveň první údaj o jeho deništi v centru velkého města v Pardubickém kraji,“ říká Roman Hellinger z Východočeské pobočky České společnosti ornitologické. Na Chrudimsku je pustovka velmi vzácná. Poslední pozorování této sovy pochází z roku 1968 ze Skutečska.
Kalous pustovka. Foto Pete Nuij / Unsplash.com
http://www.vcpcso.cz/wp-content/uploads/harant-ptactvo-skutecska.pdf
Text: Lukáš Kadava / Titulní foto: Pete Nuij / Unsplash.com