Změna klimatu urychluje jarní přílety ptáků

Podle nové studie stěhovaví ptáci v Evropě a Kanadě v důsledku probíhající klimatické změny podstatně změnili načasování své jarní migrace. Práce je založena na dlouhodobých fenologických údajích z 21 severoevropských a kanadských ornitologických stanic a zahrnuje téměř 200 druhů ptáků. Nejdelší datová řada započala v roce 1959 a počátkem šedesátých let. Velká část dat byla shromážděna dobrovolnými sčitateli. Výsledky byly aktuálně publikovány v mezinárodním časopise Ecological Indicators.
Průměrný stěhovavý pták přilétá během jarního období přibližně o jeden týden dřív než před padesáti lety. Rovněž na hnízdišti setrvává déle. Největší migrační změny byly zjištěny u druhů, migrujících na krátké vzdálenosti, kteří tráví zimní období v Evropě nebo v Severní Americe: jarní přílety jsou časnější o 1,5–2 dny za desetiletí. Migranti na dlouhé vzdálenosti, kteří zimují v tropech, také přilétají dříve, avšak pouze přibližně o 0,6–1,2 dne za desetiletí.
„Na základě změn v mediánu migračních dat, ptáci od konce padesátých let minulého století posunuli svoji jarní migraci v průměru o něco více než týden časněji. Některé druhy vykazují ještě větší migrační změny. Například, labutě zpěvné nyní přilétají do Finska asi o dva týdny dříve než v osmdesátých letech,“ říká Aleksi Lehikoinen z finského přírodovědného muzea v Helsinkách.
Migrační změny v jarních obdobích nejsou v průběhu sezóny stejné. Časněji se vracející druhy vykazují větší změny v migračním chování. Ptáci téhož druhu, kteří se vrací jako první, se snaží dosáhnout místa svého místa rozmnožování co nejdříve, zatímco pozdní migranti jsou typicky nehnízdící jedinci, kteří při pohybu na sever tolik nespěchají. Tato asymetrie vedla k celkovému zvýšení délky migrace. Roční přílety ptáků byly vysvětleny lokálními teplotami: dřívějším jarem, dřívějším časem migrace a delší migrační sezónou. Geografické rozdíly ve změně klimatu také vysvětlily regionální rozdíly v načasování jarní migrace.
„Ptáci urychlují svou migraci více v Evropě než v Kanadě, protože jarní teploty rostly v Evropě rychleji,“ doplňuje Lehikoinen.
Holub hřivnáč, typický zástupce migrantů na krátkou vzdálenost. Foto Lukáš Kadava
Zdroj: https://phys.org/news/2019-02-migration-earlier-european-north-american.html
Překlad: Lukáš Kadava / Titulní foto: Ondřej Prosický / http://www.naturephoto.cz/