Dvacet let hnízdění orla královského v České republice: perspektivy a rizika

Orel královský patří mezi nejvzácnější hnízdící druh v České republice. Hnízdění bylo poprvé zjištěno teprve v roce 1998. Od té doby u nás vzácní orli hnízdí pravidelně a jejich počty stoupají. V letošním roce ornitologové napočítali 7 hnízdících párů a 10 vyvedených mláďat. Celkový počet hnízdících párů může být vyšší, některá hnízda mohou být ještě nedohledána. Celkem bylo letos zjištěno 11 teritoriálních párů orlů královských, u kterých se dalo předpokládat, že zahnízdí. Osm z nich si následně skutečně postavilo hnízdo a kromě jedné dvojice všechny ostatní zahnízdily. Pět párů nakonec úspěšně vyvedlo mláďata. Pět mláďat dostalo satelitní vysílačky, díky kterým budou ornitologové moci sledovat další osud těchto impozantních dravců. Telemetrické sledování je součástí mezinárodního projektu ochrany orla královského. V současnosti bylo ve střední Evropě takto označeno více než 30 orlů královských.
Populace těchto dravců je pravidelně monitorována. Zdaleka ne všem orlím párům se ale podaří dovést svá mláďata až k samostatnosti. Orli královští si totiž stavějí nestabilní hnízda (psali jsme např. ZDE), která se mohou vlivem silného větru zbortit nebo z nich mladí orli vypadnou. „Orli královští si svá hnízda staví často na vršcích stromů nebo vyčnívajících větvích, a proto není neobvyklé, že se stavba při nepřízni počasí zbortí. Mláďata ale překvapivě často pád přežijí a je pak možné je buď vysadit na prázdné hnízdo v blízkém okolí, kde si je rodiče najdou, nebo je adoptovat do jiné orlí rodiny,“ popisuje David Horal z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické, který monitoring těchto dravců v ČR koordinuje.
Ornitologové při kontrolách hnízd nestabilní stavby zpevňují. Ne všechna hnízda je ale možné zabezpečit. „Letošní pád jednoho orlího hnízda bohužel nepřežil ani jeden ze tří sourozenců. Naopak mládě vypadlé z jiného hnízda bylo úspěšně přemístěno a adoptivní rodiče, kterým se vylíhl jedináček, tak nakonec odchovali dvě mláďata,“ popisuje Horal.
Nestabilita hnízd je rizikovým faktorem pro úspěšný odchov mláďat orla královského. Na snímku spadlé hnízdo v Srbsku, z něhož byla mláďata zachráněna. Foto FB archiv PannonEagle LIFE
Podrobný monitoring také umožňuje sběr cenných biologických dat. V roce 2016 bylo sledováno na jižní Moravě hnízdění páru, v němž věk samice byl určen jako 3K, v roce úspěšného hnízdění byla tedy stará pouhé dva roky, přitom podle literatury dosahují orli královští pohlavní dospělosti obvykle až ve věku 5-6 let. Úspěšné hnízdění takto mladé samice zatím nebylo nikdy zjištěno.Tento mladý pár úspěšně vyvedl 2 mláďata.
Velkým rizikem (nejen) pro orly královské je pokládání otrávených návnad. „Letos jsme poprvé zaznamenali vedle jiných otrávených ptačích druhů i orla královského a to hned ve dvou případech. Je to smutný paradox, protože v tomto roce Česká společnost ornitologická vstoupila do mezinárodního projektu na ochranu dravců PannonEagle Life, jehož vlajkovým druhem je právě orel královský,“ konstatuje Zdeněk Vermouzek, ředitel ČSO a upozorňuje: „Otrava hned dvou jedinců tak vzácného druhu, jako je orel královský, jen dokazuje, jak je tento nebezpečný a nezákonný fenomén – pokládání otrávených nástrah – rozšířený.“
Portrét orla královského.
Bližší info:
Zdroj: TZ ČSO / Foto: Wikipedia Commons