Úspěšná ochrana orla královského v Srbsku v roce 2017

V mnoha oblastech Srbska orel královský pravidelně hnízdil až do druhé poloviny 19. Století. Zejména po druhé světové válce a v 70. letech 20. století však nastal prudký pokles početnosti, hraničící až s jeho vymizením. Na počátku 21. století přežívalo pouze 3-5 párů. Záchranný program pro orla královského je součástí projektu „PannonEagle LIFE“, jehož hlavním cílem je uchování stabilní populace těchto dravců v panonském regionu. Projekt je v Srbsku zaštítěn ornitologickou společností BPSSS (pobočka společnosti BirdLife v Srbsku) společně s Ústavem ochrany přírody provincie Vojvodina (INCVP) a koordinuje ji MME Maďarsko. Program monitoringu a strážení hnízd orla královského je součástí prvního projektu LIFE realizovaného v Srbsku.
V roce 2017 hnízdil v Srbsku jediný pár orla královského, hnízdo bylo nepřetržitě střeženo po celou hnízdní dobu (tj. po více než 4 měsíce), přičemž pozorovací stanoviště bylo umístěno v bezpečné vzdálenosti jednoho kilometru od hnízda, takže stráž sama o sobě narušila ptáky. Úkolem strážců bylo zajistit nerušený průběh hnízdění, lidé a vozidla byli přesměrováni tak, aby obešli hnízdiště, povinností strážců bylo také eliminovat riziko rozšíření požárů, důležitá byla spolupráce mezi místními obyvateli, zemědělci a loveckými sdruženími.
Jediný srbský pár orlů královských inkuboval snůšku dvou vajec, obě mláďata byla úspěšně vyvedena. Přesto během hnízdění došlo k událostem, které mohly hnízdění zmařit. Nejzávažnější byla v noci 22. června 2017 bouře, která vážně poškodila topol, na němž se nacházelo orlí hnízdo. Spolu se stromem a hnízdem spadli také oba mladí orlíci, pojmenovaní Duško a Lilika, tou dobou ve stáří devíti týdnů. Mláďata překvapivě přežila pád, avšak hromada větví bránila rodičům v kontaktu s nimi. Strážci hnízda ve spolupráci s místním hajným a veterinárním lékařem obě mláďata vyprostili a po zjištění, že jsou v pořádku, byla umístěna do náhradního hnízda, které bylo vytvořeno na původní podložce pro čápy a na dřevěné konstrukci vyzdviženo v blízkosti původního hnízdního stromu. Přestože se jednalo o značně improvizované náhradní hnízdiště a bylo proto v následujících dnech sledováno z bezpečné vzdálenosti s obavami, oba dospělí orli hnízdiště přijali a mláďata byla zdárně vyvedena. Je více než pravděpodobné, že bez nepřetržitého hlídání a lidského zásahu by došlo k úhynu obou mláďat. Program na záchranu orla královského tedy byl v letošním roce klíčovým faktorem pro úspěšné hnízdění.
Situace mladých orlů po pádu hnízda.
Mladí orli královští, již aklimatizovaní na umělé náhradní hnízdní podložce.
Zdroj:
https://www.naturetoday.com/nl/en/nature-reports/message/?msg=23697
Foto: FB archiv PannonEagle LIFE (https://www.facebook.com/PannonEagleLIFE/)
Titulní foto: Horváth Márton , FB archiv PannonEagle LIFE
Text a překlad: Lukáš Kadava