BirdLife International vyzývá k zařazení zdravého životního prostředí mezi základní lidská práva. Přidáte se?

BirdLife International, přední společenství ochranářských organizací, vyzval otevřeným dopisem generálního tajemníka Organizace spojených národů (OSN) Antónia Guterrese k odvážnému kroku: zařadit zdravé životní prostředí mezi základní lidská práva. K výzvě se připojila i Česká společnost ornitologická.
Dopis vyzývá OSN, aby v reakci na koronavirovou pandemii přidala „článek 31“ do Všeobecné deklarace lidských práv, a tím zakotvila právo lidí na zdravé životní prostředí. Nynějších 30 článků deklarace pokrývá témata jako mučení, otroctví či vzdělávání, ale ochraně životního prostředí se nevěnuje. Přitom právě na něm lidstvo a veškerý život na planetě závisí. Pokud se podaří článek doplnit, půjde o první rozšíření deklarace od jejího vzniku v roce 1948.
“COVID-19 je největší globální krizí od druhé světové války. Ale přesto, že je koronavirová pandemie ničivá, zároveň je to pro politiky šance, a snad i závazek, k přeměně společnosti. Podle toho, jak se bude dařit planetě, tak se bude dařit i lidem. My lidé jsme na planetě závislí, ale nechováme se podle toho a svým konáním jsme narušili přirozenou rovnováhu na zemi,“ říká Patricia Zurita, ředitelka BirdLife International. Planeta nyní musí čelit dvěma problémům – změně klimatu a ubývání druhů. Výsledkem je víc než milion druhů ohrožených vyhynutím, ale i negativní dopady na lidské zdraví. I současná pandemie má své kořeny ve ztrátě přirozených biotopů a nelegálním obchodu se zvířaty. Všechny tyto krize mají jedno společné – vyžadují, aby lidstvo jednalo okamžitě a společně.
“Snahy o začlenění práva na zdravé životní prostředí už tu v minulosti byly. Teď doufáme, že pandemie je dostatečně silný budíček pro OSN a všechny obyvatele planety, aby se spojili k obnově přírody a ochránili nás před podobnými krizemi v budoucnosti,“ vysvětluje Melanie Heath, ředitelka oddělení vědy a politiky v BirdLife International. Tento dopis tvoří pouze část širšího tlaku ke zlepšení klimatické a environmentální politiky na konci tzv. Dekády pro biodiverzitu, což je plán na období 2011-2020, ve kterém se OSN zavázala, že bude řešit problém ubývání druhů. BirdLife International žádá, aby zařazení článku 31 – práva na zdravé životní prostředí – bylo začleněno na program valného shromáždění OSN k biodiverzitě v září 2020. Konečným cílem pak je jeho schválení v prosinci 2023 u příležitosti 75. výročí schválení Všeobecné deklarace lidských práv.
BirdLife International zároveň spouští petici za zařazení odstavce 31 do Všeobecné deklarace lidských práv. Svůj podpis můžete přidat i Vy. Petice jde ZDE.
Čejka chocholatá. Foto Jiří Bartoš / http://www.bartosphoto.cz/
Zdroj: TZ ČSO, 22. 4. 2020 / Titulní foto: Luboš Vaněk / http://www.foto-vanek.cz/