Černí čápi si oblíbili Třesický rybník na Královéhradecku

Čáp černý (Ciconia nigra) je dálkový migrant. Před vlastním odletem do Afriky se nezřídka zastavuje na místech s vydatnými zdroji potravy, aby doplnil zásoby před dlouhou cestou. V některých případech se můžeme setkat i s vyššími koncentracemi černých čápů na jedné lokalitě. Nejčastěji se jedná o rybníky a mokřady, méně často i v polích. Pole bývají atraktivní zejména v případě, že jde o podmáčené či zaplavené plochy. Řada těchto lokalit je pouze sezónní a závisí na aktuálních klimatických a potravních podmínkách, aby byly pro čápy přitažlivé. Oblasti, v nichž se čápi shromažďují relativně pravidelně, jsou v u nás vzácné. Nejčastěji se jedná o rybničnaté oblasti jižní a střední Moravy nebo východní Čechy.
Ve východních Čechách je takovou oblastí okolí Třesického rybníka na Královéhradecku. Zejména v průběhu prázdnin, a zvláště pak v srpnu, lze u rybníka, v okolních loukách a polích pozorovat od jednotlivých čápů až po větší hejna. Zdejší výhodou je přítomnost menších vodních nádrží, které sousedí s Třesickým rybníkem na východní straně a jejichž častá letní manipulace s výškou vodní hladiny představuje bohaté loviště. V některých letech přesahuje počet čápů černých v soudržném hejnu 20 jedinců. Zdá se, že v posledních několika letech obliba zdejší krajiny u čápů roste. Do roku 2005 byl nejvyšší počet ptáků v hejnu 27, v roce 2017 bylo pozorováno 33 a letos v srpnu dokonce 56 čápů. Hejna černých čápů, které přesahují třicítku, jsou přitom ve východních Čechách vzácná. Jednou z mála výjimek bylo nalezené shromaždiště na Bohdanečském rybníku v roce 2014, kdy byla v rámci tehdy probíhající revitalizace rybníka trvale snížená hladina, která přilákala nebývale vysoké počty ptáků, včetně 31 čápů černých.
Krátce po roce 2000 se v řadě evropských zemí začali čápi kroužkovat pomocí odečitatelných kroužků a tak lze v některých případech zjistit původ ptáků, kteří se zde v letních měsících shromažďují. Původ ptáků se podařilo zjistit u více než dvaceti čápů, u nichž se podařilo odečíst kroužek. Do roku 2017 byli v sedmi případech zjištěni ptáci kroužkovaní na hnízdech v blízkém okolí Třesického rybníka, jeden kroužkovaný čáp pocházel z přilehlého Pardubicka a dvakrát byli zjištěni mladí čápi, kteří byli kroužkováni na hnízdech mimo region východních Čech. Rok 2018 byl rovněž na odečty čápů úspěšný. V hejnu 44 čápů odečetl Petr Kafka celkem 12 z 13 kroužkovaných ptáků. „Čtyři čápi byli okroužkováni na hnízdech na Královéhradecku či Pardubicku. Zbytek tvořili migranti z dalších míst Čech a Moravy, včetně Děčínska, Rakovnicka, Jihlavska či Zlínska. Ukazuje se, že mladí čápi po opuštění hnízdiště létají všemi směry, třeba i 500 km přímo na sever. Teprve v průběhu srpna pak začínají opravdový tah jihovýchodním až jihozápadním směrem,“ řekl Petr Kafka, který kroužky čápů odečetl.
Od roku 2005 se začínají objevovat hejna čítající přes dvacet ptáků. Ve většině případů se jedná o koncentrace při podzimní migraci, z jarního tahu je doposud záznamů podstatně méně, největší jarní hejno bylo pozorováno 27. května 2009 – celkem devět jedinců. V průběhu hnízdní doby čápi k rybníku pravidelně zaletují, velmi pravděpodobně se jedná o ptáky z hnízd v blízkém okolí lokality. Lze předpokládat, že se jedná o 2 – 3 hnízdiště, z nichž dospělí ptáci pravidelně za potravou na rybník zaletují. V některých případech byly u Třesického rybníka pozorovány v průběhu července vyvedené rodinky.
Aktualizace: Že sezóna 2018 byla na čápy opravdu zajímavá, svědčí i pozorování hejna celkem 61 čápů černých, kteří byli na Třesickém rybníku zastiženi 31. srpna. Velké hejno (47 čápů) se zde zdrželo do 4. září, 5 čápů černých bylo pozorováno ještě 20. září.
Kroužkované čápy lze za vhodných optických podmínek odečíst silnějším dalekohledem nebo fotoaparátem.
Zdroj: TZ Východočeské pobočky ČSO, 19.8. 2018
Text a foto: Lukáš Kadava