Sezóna 2018 pro orly královské na jižní Moravě

Orel královský (Aquila heliaca) je jedním z našich nejvzácnějších hnízdících druhů ptáků (blíže ZDE). Začátek letošní hnízdní sezóny orlů královských vypadal zpočátku slibně. Vzácní dravci obsadili celkem osm teritorií a šest párů následně postavilo hnízdo. Vejce už ale snesly jen tři samice a mláďata se nakonec podařilo vyvést pouze dvěma orlím párům. „Čtyři mláďata jsou v porovnání s loňskými deseti opravdu málo. Letošní nevydařená sezóna ale není žádná katastrofa – je potřeba si uvědomit, že česká populace orlů královských je na samém okraji jejich areálu. Výkyvy v početnosti tedy nejsou překvapivé a poměrně velký počet obsazených teritorií dává do budoucna naději na další nárůst populace,“ vysvětluje David Horal z České společnosti ornitologické, který se věnuje výzkumu a ochraně orlů královských.
Jediné dva páry orlů královských, které úspěšně vyvedly mláďata, jsou blízkými sousedy. Hnízda si orli postavili jen necelého 1,5 kilometru od sebe. Dva sourozence z jednoho hnízda pak ornitologové v červenci označili satelitními vysílačkami. „Vysílačky váží jen něco přes 20 gramů, ale dokážou toho hodně. Budeme moci sledovat nejen pohyb orlů v prostoru, ale také jejich aktivitu, tedy známku toho, že jsou v pořádku. Batůžky jsou vybavené i drobným solárním panelem, který umožní fungování vysílačky několik let,“ popisuje David Horal.
Poměrně časté výměny partnerů u sledovaných párů orlů královských dokazují jednak neopodstatněnost tradovaných tvrzení o „trvalých, celoživotních“ párech dravců i dalších druhů ptáků, jednak svědčí o ohrožení orlů různými antropogenními faktory, jako jsou dráty elektrického vedení nebo přímé pronásledování. V roce 2017 prokázali ornitologové v Česku vůbec poprvé otravu orla královského. A to hned ve dvou případech. To zřejmě vedlo k zániku teritoria na Uherskohradišťsku, kde samice přišla kvůli travičům o partnera. „Letos měli orli královští štěstí a žádného otráveného jedince jsme nezaznamenali, ale lidé tráví zvířata včetně ohrožených dravců dál. Do začátku srpna jsme řešili 64 případů, kdy se otrava buď přímo prokázala v laboratoři, nebo jsme ji mohli předpokládat podle polohy zvířat a mrtvého hmyzu v okolí. Kromě urgentních výjezdů v případě nálezu podezřelých návnad nebo uhynulých zvířat provádíme i preventivní vyhledávání, jak v oblastech výskytu orlů královských, tak v místech dřívějších případů trávení. Žádného z travičů se dosud nepodařilo potrestat, ale policisté pracují na několika případech a věříme, že alespoň některé se brzy podaří dotáhnout do konce,“ říká Klára Hlubocká, psovodka České společnosti ornitologické, která se věnuje vyhledávání otrávených návnad a uhynulých živočichů.
Dva mladí orli královští dostali lehké batůžky se satelitními vysílačkami. Foto Zuzana Karlíková
Zdroj: TZ ČSO, 22. 8. 2018
Titulní foto: Wikipedia Commons