Collision Count Week, aneb pomozte zmapovat pro ptáky nebezpečné prosklené plochy!

Při akci Collision Count Week, pořádané organizací FLAP Canada, se v týdnu od 24. do 30. září 2018 se lidé po celém světě vydají ke skleněným plochám ve svém okolí a budou pátrat po ptácích, kteří se nárazem do zrcadlící nebo průhledné plochy zabili nebo poranili. Pod záštitou České společnosti ornitologické (ČSO) se zapojí i Česká republika. Prosklené plochy v oknech nebo opláštěních celých budov, na zastávkách hromadné dopravy nebo v protihlukových stěnách, představují pro ptáky neviditelnou překážku, která ročně usmrtí jen v Česku odhadem mnoho set tisíc ptačích životů. Údaje získané při hromadném mapování ptáků zabitých o skleněné plochy poskytnou ochranářům přesnější čísla a jasné argumenty pro následná jednání s majiteli nebezpečných objektů.
„Z dosavadních zkušeností při jednání s majiteli a provozovateli nebezpečných skleněných ploch víme, jak je důležité mít data, o která se můžeme opřít. Mapovat ptáky zabité o skla může opravdu každý. Stačí obejít skleněné plochy v okolí. Když pak lidé najdou zabitého nebo zraněného ptáka, je důležité zadat informace o nálezu – datum, čas, místo a fotodokumentaci – do databáze birds.cz/avif,“ vysvětluje Lukáš Viktora z ČSO. Pokud nemůžete vložit údaje do uvedené databáze, můžete je poslat e-mailem na adresu viktora@birdlife.cz.
Kvalifikované odhady odborníků hovoří o statisících ptáků v Česku a jedné až dvou miliardách ptáků na celém světě, kteří každoročně zahynou po nárazu do skleněné plochy. Letošní hromadné mapování tak pomůže získat přesnější čísla. Lidé navíc pátráním po zabitých ptácích pomohou k jejich lepší ochraně – poskytnou totiž ochranářům údaje, které budou moci efektivně využít při jednání o zabezpečení rizikových ploch. Pokud lidé objeví ptáky, kteří náraz do skla přežili, mohou se obrátit na nejbližší záchrannou stanici. Přesný návod a tipy pro mapování a následné zadávání informací najdou zájemci na webu České společnosti ornitologické.
Dnes už ikonická fotografie usmrcené červenky, která narazila do prosklených ploch přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Právě proto, že červenka je jednou za nejčastějších obětí nárazů, byla zvolena ČSO Ptákem roku 2016 právě proto, aby na problematiku skleněných ploch upozornila. Foto Kateřina Ševčíková
Zdroj: TZ ČSO, 16. 9. 2018 / Titulní foto: Carla E. V. Porter, FLAP Canada