Další případy trávení dravců

Policie převzala v průběhu červnce 2017 od specializované terénní jednotky České společnosti ornitologické další nález dravce s důvodným podezřením na otravu – nedaleko mrtvé samičky motáka pochopa byla totiž objevena i nástraha. Na místě byl navíc nalezen také otrávený orel mořský a liška. Nálezce, který ornitology informoval, ale velmi riskoval, protože s mrtvým orlem manipuloval. ČSO upozorňuje, že traviči nejčastěji používají jed karbofuran, který představuje smrtelné nebezpečí i pro člověka. Lidé by se proto neměli mrtvých zvířat ani nástrahy dotýkat a měli by okamžitě volat policii a ČSO. Pokládáním nástrah berou traviči velmi brutálním způsobem život často vzácným a ohroženým druhům dravců.
Mrtvého motáka pochopa s podezřením na otravu našla ve středu 26. července na Vysočině specializovaná „psí jednotka“ České společnosti ornitologické. „Včera jsme dostali hlášení, že lidé objevili mrtvého orla mořského. Dnes jsem při prohledávání místa nálezu našla nástrahu a poblíž i další mrtvá zvířata – samici motáka pochopa a lišku.“ uvádí psovodka Klára Hlubocká z ČSO. Nálezce, který informoval ČSO, mrtvého orla přenesl k sobě domů, čímž ale velmi riskoval a navíc nevědomky zničil některé stopy. „Lidé by v žádném případě neměli na nálezy sahat a měli by také chránit své děti a domácí mazlíčky a zabránit jim v přístupu ke kadaveru,“ důrazně varuje Hlubocká.
Orli mořští jsou častými oběťmi otrávených návnad. Foto: Klára Hlubocká, ČSO
Ptačí kriminalitu má Česká společnost ornitologická v hledáčku již od roku 2000 a bojuje proti ní v rámci programu Volná křídla a webu karbofuran.cz. Za tu dobu už ornitologové zaregistrovali vedle nejrůznějších způsobů likvidace ptáků i stovky otrav. Náhodně zjištěné případy jsou ale pouze kapkou v moři otřesných činů, které jsou někteří lidé schopni páchat na ptácích. A právě proto se Česká společnost ornitologická rozhodla zintenzivnit pátrání po otrávených nástrahách a jejich obětech, zřízením specializované terénní jednotky – psovodky Kláry Hlubocké a Chesapeake bay retrívra Sama. Inspirovala se přitom Maďarskými kolegy, kterým se při hledání otrávených návnad speciálně vycvičení psi osvědčili.
Pokládání otrávených nástrah je trestný čin, za který hrozí až 8 let vězení a v případě obecného ohrožení (extrémně silný nervový jed karbofuran je smrtelně nebezpečný i lidem) si travič může ve vězení pobýt ještě déle. Použití zakázaného, ale přesto hojně používaného jedu představuje navíc velmi krutý způsob, jak se zbavit nepohodlných živočichů. „U ptáků se otrava karbofuranem projeví rychle – po několika minutách dostane pták velké křeče a za plného vědomí umírá na udušení. Proto je také možné usuzovat na otravu již při prvotním ohledání zvířete, na kterém je vidět, že před smrtí trpělo,“ vysvětluje Zdeněk Vermouzek, zakladatel projektu Volná křídla.
Česká společnost ornitologická připravuje společně s Policejním prezídiem, Českou inspekcí životního prostředí, Státní veterinární správou, Ministerstvem životního prostředí a dalšími institucemi společnou podrobnou metodiku vyšetřování. Díky tomu budou jasně rozdělené kompetence a odpovědnosti a každý bude přesně vědět, jak v kterém případě postupovat. „Jsem pevně přesvědčen, že společné úsilí povede k usvědčení a exemplárnímu potrestání některého traviče. Mnohem lepší by ale bylo, kdyby tito lidé konečně dostali rozum a takové středověké metody, jako je trávení, přestali používat úplně,“ uzavírá Vermouzek.
Takto může vypadat otrávená nástraha, traviči často používají zbytky domácích zvířat. Foto: Klára Hlubocká, ČSO
Titulní foto otrávené samice motáka pochopa Klára Hlubocká
Dle tiskové zprávy ČSO, 27.7. 2017