Díky dlouhodobému managementu se nebývale daří rackům černohlavým na Slovensku

Racek černohlavý (Larus melanocephalus) je podobně jako u nás na Slovensku řídce hnízdícím druhem. Až na jednu výjimečnou lokalitu. Je jí ptačí, tedy Vtáčí ostrov o rozloze necelých sedmi hektarů, nacházející se na Hrušovské zdrži (2 518 ha), která je součástí vodního díla Gabčíkovo, jihozápadně od Šamorína. Ostrov byl vybudován jako částečná náhrada za zdevastované území lužních lesů při výstavbě soustavy vodních děl Gabčíkovo-Nagymaros. Veřejnosti je ostrov v období hnízdění, migrace a zimování ptáků nepřístupný.
Vývoj početnosti racka černohlavého na Vtáčím ostrově na Hrušovské zdrži. Foto SOS Birdlife Slovensko
Většina ostrova je porostlá pouze řídkou travou, břehy jsou kamenné a k nejbližší pevnina je vzdálená 700 metrů. Bez aktivního managementu, který zde provádí SOS Birdlife Slovensko by ostrov zdaleka nebyl pro hnízdící ptáky tak atraktivní. V roce 2002 jejich počty stagnovaly, počet hnízdících racků klesl a kolonie na Dunaji by během několika let zmizela. Díky pomoci stovek dobrovolníků při sekání ostrova se zániku kolonie podařilo zabránit a kolonie naopak nebývale prosperuje. Vzestup počtu hnízdících párů v posledních dvou sezónách je nebývalý. V současnosti se zde nachází největší kolonie racka černohlavého ve střední Evropě. Letos zde ornitologové sečetli 422 hnízdících párů.
Na ostrově se dále nachází kolonie racka chechtavého (aktuálně 4366 párů) a rybáka obecného, který hnízdí na nejméně zarostlých částech ostrova. V mělkých lagunách hnízdí rovněž vodouši rudonozí. Vtáči ostrov je praktickou ukázkou, jak lze cílevědomým managementem vytvořit pro ptáky opravdu atraktivní lokalitu, kde nacházejí vhodné potravní a hnízdní podmínky.
Vtáčí ostrov na Dunaji se neobejde bez obětavé práce dobrovolníků a kvalitního managementu. Foto FB archiv SOS Birdlife Slovensko
Zdroj: FB SOS Birdlife Slovensko
Překlad: Lukáš Kadava / Titulní foto: SOS Birdlife Slovensko