Hmyz jako predátor ptáků
Na ptáky číhá v přírodě řada nástrah a predátorů. Mimo antropogenní vlivy je predace nejčastějším důvodem úmrtí ptáků. Hmyz však mezi predátory patří spíše málokdy. Mezi nejohroženější skupinu ptáků, pro něž může představovat riziko právě hmyz, patří kolibříci (Trochilidae).
Tito křehcí ptáčci s rychle kmitajícími křídly obvykle nepřežijí první rok svého života, protože jsou chutnou svačinkou pro kočky, hady či ještěry. Možná poněkud překvapivě můžeme do tohoto seznamu predátorů přidat i kudlanku nábožnou (Mantis religiosa). Počet ptáků zabitých kudlankou je samozřejmě výrazně nižší v porovnání s ptáky zabitými kočkou nebo lidskými výtvory jako jsou větrné turbíny.
V časopise Wilson Journal of Ornithology, v článku, který shrnul téma úmrtí ptáků, vědci odhalují, že kudlanky nábožné jsou náruživí predátoři těchto drobných ptáčků a provádějí to krutým způsobem – často se provrtají očním důlkem do hlavičky ptáčka, aby pak mohly oddělit a vysát ptačí mozek. Vědci z USA a Švýcarska zjistili 147 případů predace ptáků kudlankou napříč všemi kontinenty kromě Antarktidy. Celkový součet 24 kudlankami predovaných druhů ptáků a 12 druhů kudlanek potvrdil, že toto chování je široce rozšířené. Mezi nejčastěji predované kolibříky patří kolibřík rubínohrdlý (Archilochus colubris), který žije ve východních oblastech USA až po jih Kanady. Kolibříci se stávají snadným cílem kudlanek nejčastěji poté, co jsou chyceni na ptačím krmítku nebo na rostlinách. Jakmile jsou polapeni, jejich vyhlídky jsou chmurné. Vědci zjistili, že jen dvě procenta ptáků zvládnou utéct ze spárů ohromných pařátů kudlanek a 20 procent bylo osvobozeno lidmi. Více než 70% případů predace kudlankami bylo hlášeno z USA, kde byly kudlanky vysazeny před několika desetiletími, aby regulovaly škůdce. Jsou to schopní predátoři, kteří uloví vše, co svými pařáty uchopí, včetně kolibříků. Nedávno publikované výsledky tedy slouží jako další příklad vedlejšího efektu, který vzniká z vypuštění invazivního druhu do nového prostředí. A snad také i připomínka toho, že příroda dokáže být poměrně brutální…
Zdroj: http://www.bioone.org/doi/10.1676/16-100.1#
http://blogs.discovermagazine.com/d-brief/2017/07/07/praying-mantis-birds/#.W2vq_FUzaUm
Překlad: Simona Vosáhlová / Titulní foto Ondřej Prosický / http://www.naturephoto.cz/