Rok 2018 pro motáky lužní na Slovensku

Je obecně známo, že pro motáky lužní (Circus pygargus), kteří hnízdí převážně v obilných polích, je největším rizikem období výchovy mláďat, které se kryje s dobou sečení polí. Mortalita těchto dravců pod koly a lištami zemědělských strojů by byla bez pomoci člověka vysoká a populace by patrně nebyla schopna se v krajině udržet. Typickým příkladem je Slovensko, kde v současnosti hnízdí jen 5 – 15 párů tohoto elegantního štíhlého dravce.
„Nalézt tento poklad v obilí bývá náročné. V tomto roce se nám podařilo dohledat na západě Slovenska 9 párů, z nichž šest zahnízdilo. Úspěšné však byly pouze 3 páry, které odchovaly celkem 8 mláďat. Hledání hnízd je zdlouhavá a letních vedrech i namáhavá činnost. Samec loví potravu a přináší ji samici. Chvíli spolu krouží, samec pouští kořist a samice ji ve vzduchu chytí. S ní pak letí samice nakrmit mláďata. Tam, kam dosedne, je hnízdo. Najít hnízdo v poli s rozlohou i desítek hektarů není jednoduché. Například jedno z letošních hnízd u Nitry jsme našli po šesti dnech a pouze jediný den před sečením pole! Čekání na ten správný moment vyžaduje trpělivost,“ vysvětluje Tomáš Veselovský z Ochrany dravcov na Slovensku (RPS).
„Po nálezu hnízda spolupracujeme se Státní ochranou přírody a zemědělci na jeho ochraně. Zemědělci se nemusí obávat žádného velkého omezení. V případě, že mláďata ještě neumí létat, stavíme okolo hnízda ohradu z pletiva o rozměrech 4 x 4 metrů. Na kůly nastříkáme barvu, která upozorní kombajnéra na přítomnost hnízda, a ten pak hnízdo obseče. Po žních okolí hnízda zabezpečujeme pachovými odpuzovači proti predátorům. Těší nás skutečnost, že zemědělci, jejichž pole si motáci lužní vybrali k hnízdění, jsou maximálně vstřícní a dokonce i aktivně pomáhají při ochraně hnízd,“ objasňuje práci ochranářů Michal Noga z RPS.
Portrét mladého motáka lužního. Foto Jindřich Poříz
Překlad a titulní foto: Lukáš Kadava