Hnízdění sovy pálené na stromě v Polsku

Sova pálená (Tyto alba) je druh spojený s lidskými sídly. Vyskytuje se hlavně v zemědělské krajině, ale také ve městech. V Polsku se jeho populace odhaduje na 1000-1500 párů, avšak zdá se, že skutečná početnost může být vyšší. Výzkum organizace Stowarzyszenie Ochrony Sów (Owl Conservation Association), zejména v západním Polsku, jakož i údaje z Atlasu sov Polska a monitoring sov zemědělské krajiny naznačují, že její populace může být početnější. Tento druh je samozřejmě silně závislý na hlodavcích a v závislosti na jejich počtu populace sovy pálené silně kolísá. Sova pálená hnízdí především v budovách, důležitým faktorem je jejich dostupnost. Osidluje zejména věže a podkroví kostelů, hospodářské budovy, stodoly apod. V sezóně 2020 bylo nalezeno stromové hnízdo. Jedná se o první takový případ v Polsku.
V okolí Lodže v červenci až září 2020 pozoroval Sławomir Wasiak v červenci ve stromové dutině ve výšce přibližně 4–5 metrů sovu pálenou s 5 mláďaty. Předtím sovy pálené hnízdily v nedalekém kostele, ale ptáci z neznámých důvodů přišli potomstvo. poté sovy zahnízdily v dutině stromu a tentokrát úspěšně své potomky vyvedli. „Dosud jsme na hnízdění ve stromech pouze usuzovali, avšak bez prokázaného hnízdění. V roce 2019 se v údolí Warta v provincii Lubuski se jeden dospělý jedinec často zdržoval poblíž dutiny ve vrbě. V sezóně 2020 v Miechowském okrese v Malopolském vojvodství byl pozorován pár dospělých sov pálené, zaletující do dutiny ve vrbě. Kontrola dutiny však odhalila pouze peří a vývržky,“ říká Sławek Rubacha z organizace Stowarzyszenie Ochrony Sów.
Jak neobvyklé je hnízdění ve stromové dutině, dokazuje i skutečnost, že Paul Kollibay ve své knize Die Vogel der Preussischen Provinz Schlesien z roku 1906 napsal: „Sova pálená si jako hnízdiště stromovou dutinu vybere pouze velmi zřídka“. Zdali však autor znal konkrétní případy stromových hnízdění, nebo šlo jen o obecný výrok o možnosti takového hnízdění, se již nedozvíme. Ani v dalších publikacích až do současnosti nejsou v Polsku o hnízdění sovy pálené na stromě žádné zmínky. „Lze tedy s jistotou říci, že se jedná o první případ úspěšného hnízdění sovy pálené v dutině stromu v Polsku,“ říká Sławek Rubacha.
V jiných evropských zemích patří případy hnízdění sovy pálené v dutinách stromů k častějším. Skály a stromy byly původním hnízdištěm sov. Ve Velké Británii v minulém století představovala stromová hnízda až 43% z 915 registrovaných hnízd. Hnízda sov na stromech byla nalezena také v jiných zemích, v Nizozemí a Německu. Velmi vzácně hnízdí ve stromech i v České republice: v letech 1940 – 2007 bylo zjištěno 14 případů.
Odrostlá mláďata sovy pálené ve stromovém hnízdě v okolí Lodže, Polsko 2020. Foto Krzysztof Kijanowski
Zdroj: http://sowy.sos.pl/2020/11/leg-plomykowek-tyto-alba-w-dziupli/
http://www.tyto.cz/media/publikace/10-hnizdiste-a-stanoviste-sovy-palene.pdf
Text: Lukáš Kadava / Titulní foto: Meg Jerrard / Unsplash.com