Ibisi skalní odchovaní v České republice opět posílili divokou populaci ve Španělsku

Ibis skalní (Geronticus eremita) patří mezi nejohroženější ptačí druhy na světě. O záchranu těchto vzácných ptáků usiluje mezinárodní repatriační projekt, do něhož jsou zapojeny zoologické zahrady a další ochranářské instituce. Na projektu se od roku 2017 podílí Zoo Ostrava (psali jsme ZDE). Pro posílení divoké populace bezplatně poskytla již osm mladých ibisů. Mezinárodní repatriační projekt Proyecto eremita je zaštiťován ZooBotánico de Jerez ve Španělsku a odborem životního prostředí andaluské regionální vlády Junta de Andalucía. Cílem je obnova volně žijící populace kriticky ohrožených ibisů skalních v oblasti Andalusie vypouštěním mláďat odchovaných v zoologických zahradách. Zoo Ostrava poskytla již osm mláďat.
Poprvé to byla v roce 2017 tři mláďata ibisů (jeden samec a dvě samice), přičemž do přírody byli vypuštěni samec a jedna samice, druhá samice zůstala v chovatelské základně projektu. Podruhé bylo na jih Španělska odvezeno pět mladých ibisů letos v lednu (tři samci a dvě samice). Na vypouštěcí lokalitě byli ostravští ptáci umístěni s dalšími 36 jedinci, aby posílili létací svalstvo a seznámili se s okolím. Z ní bylo všech 41 ibisů vypuštěno koncem dubna. Ptáci se brzy připojili k volně létajícím ibisům a začali prozkoumávat okolí. Čtyři z pěti ostravských ibisů jsou stále naživu, jeden byl po pár dnech nalezen zesláblý a převezen zpět do Zoo Jeréz k léčbě, avšak nakonec uhynul.
Volně žijící populace čítá sotva 600 jedinců. Díky repatriačním snahám ve Španělsku a v Rakousku se malé populace těchto krásných ptáků znovu vyskytují i v Evropě. Mezi lety 2004 a 2009 bylo v rámci projektu vypuštěno celkem 190 ibisů skalních a vypouštění stále pokračuje. Mortalita vypuštěných mladých ptáků je vysoká, přesto se však v roce 2008 vytvořil první hnízdní pár a v oblasti se v roce 2011 vytvořila malá, nezávislá a nemigrující kolonie.
Ibis skalní. Foto archiv ZOO Ostrava
Zdroj: TZ ZOO Ostrava, 16. 7. 2019 / Titulní foto: Wikipedia Commons / CC BY-SA 3.0