Jaká byla sezóna 2019 pro racky na Olomoucku?

Vytěžené pískovny mohou v krajině představovat nový a důležitý biotop pro některé druhy vodních ptáků, jako jsou rackové či rybáci. Takovou lokalitou je i Krčmaňská pískovna na Olomoucku, která má rozlohu asi 16,5 ha, ale její vodní plocha se v posledních letech zmenšuje v souvislosti s výrazným poklesem hladiny spodních vod. V roce 2015 se na Krčmaňskou pískovnu přestěhovala část zaniklé kolonie racka chechtavého (Chroicocephalus ridibundus) z Hradeckého rybníka v Tovačově. Ve stejném roce zde pravděpodobně hnízdil i jeden pár racka černohlavého (Ichthyaetus melanocephalus). Kolonie racků jsou pravidelně monitorovány. Jaká byla loňská sezóna?
Mýval severní (Procyon lotor) patřil v roce 2019 k nejčastěji zachycovaným predátorům fotopastí na velkém ostrově PP Chomoutovské jezero. Foto: Archiv Tyto z.s.
„Na Krčmaňském jezeře bylo v polovině dubna 2019 sčítáním zjištěno 400 párů racka chechtavého, avšak počátkem května a v červnu bylo zjištěno již 1 800 párů. Většina hnízdících párů zde byla úspěšná – tedy byla vyvedena mláďata. Pravděpodobně na lokalitě také vyhnízdil jeden pár silně ohroženého racka černohlavého. Během monitoringu predátorů na Krčmaňském jezeře jsme zaznamenali žádný druh terestrického predátora, a to přesto, že v nedalekém lužním komplexu Království je každoročně střeleno 60–70 jedinců mývala severního. Malé ostrůvky Krčmaňského jezera s hnízdní kolonií racka chechtavého nemají husté vegetační krytí a neposkytují tak predátorům vhodné úkryty, což bude pravděpodobně důvod jejich absence na této lokalitě,“ říká Karel Poprach z organizace Tyto, který zdejší populace pravidelně sleduje.
Jinak tomu bylo v loňském roce v Přírodní památce Chomoutovské jezero na Olomoucku. Chomoutovské jezero je jednou z několika mokřadních lokalit v chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Přestože je antropického původu (vznikalo těžbou štěrkopísku), svým charakterem a zastoupením bioty představuje důležitý migrační a hnízdní biotop pro řadu vodních a mokřadních druhů ptáků. Řadí se tak k nejcennějším ornitologickým lokalitám v chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Na části přírodní památky byly vybudovány nové mokřady s tůněmi. Pro návštěvníky zde byla zřízena ptačí pozorovatelna.“Racci sice na hnízdní lokalitu v průběhu dubna 2019 přilétli, ovšem vzhledem k dlouhodobě vysokému predačnímu tlaku zde nezahnízdili, stejně jako v roce 2018. Část hnízdní kolonie se pravděpodobně přesunula na pískovnu u Krčmaně,“ podotýká Karel Poprach. Ornitologové během monitoringu predátorů pomocí instalovaných fotopastí na Chomoutovském jezeře v roce 2019 zaznamenali všechny v minulosti zjištěné druhy terestrických predátorů – lišku obecnou a mývala severního.
Líhnoucí se mládě racka chechtavého na pískovně Krčmaň. Foto: archiv TYTO, z. s.
Zdroj: TZ Tyto z.s., 20. 1. 2020
http://naturephoto.tyto.cz/upfiles/Poprach_et_al._2014.pdf
Titulní foto: Lukáš Kadava