Jaro 2019 je v Polsku ve znamení luňce šedého

Luněc šedý (Elanus caeruleus) je dravec velikosti zhruba poštolky otevřené krajiny a polopouště na území subsaharské Afriky a tropické Asie, izolovaně se vyskytuje také ve Španělsku a Portugalsku, kde se velikost jeho poluace odhaduje na 2000 párů a právě odtud vzácně zalétává až do střední Evropy. Luněc šedý se živí malými savci, ptáky a hmyzem. Stylem lovu připomíná motáky, na rozdíl od nich však často zůstává stát ve vzduchu na jednom místě, podobně jako poštolka obecná. Hnízdí na stromech.
Pozorování luňce je ve střední Evropě vzácnou událostí. Tím větší překvapení zažívají v jarní sezóně 2019 polští ornitologové a birdeři, kteří letos pozorovali na území Polska již tři jedince. To vše během osmi dní. První pozorování proběhlo 6. dubna při pobřeží Baltu u města Krynica Morska, druhý záznam byl přidán 12. dubna u Kondratowic v Dolním Slezsku a třetí pozorování je z 13. dubna od Markowic v Kujavsko-pomořském vojvodství. Ve všech případech byli ptáci fotograficky zdokumentováni a jedná se o pátý, šestý a sedmý záznam tohoto exotického dravce pro Polsko.
Zdá se, že záletů luňce šedého do oblasti střední Evropy může přibývat. Česká faunistická komise do nového milénia uvádí pouze záznam z roku 1938 od Olbramovic, v novém miléniu byl luněc šedý v České republice pozorován již třikrát, naposledy v roce 2016.
Luněc šedý, pozorovaný při pobřeží Baltu 6. dubna 2019. Foto FB archiv Birding Poland
Zdroj: https://www.facebook.com/BirdingPoland/
Text: Lukáš Kadava / Titulní foto: Wikipedia Commons