Je hnízdění strnada černohlavého v Německu předzvěstí jeho šíření na sever?

Strnad černohlavý (Emberiza melanocephala) hnízdí od Íránu do střední Itálie, jádro evropské populace se nachází na Balkáně. Díky oblibě horkého a suchého podnebí, předpovídá několik modelů jeho expanzi k severu zejména z důvodu klimatických změn. Tomu by nasvědčovaly aktuální nálezy hnízdění v jihovýchodní Francii, v Dobroudji v Rumunsku a v severním Bulharsku.
Avšak právě biotopové požadavky strnada černohlavého představují omezující faktory a vysvětlují například, proč se ve Francii dosud neusadil natrvalo a proč na severu Lombardie zůstává pouze izolovaná malá populace.
Ve střední Evropě je strnad černohlavý velmi vzácný druh. Úspěšné hnízdění jednoho páru v západním Německu v roce 2017 je proto pozoruhodné a představuje nejseverněji dokumentovaný případ reprodukce (psali jsme ZDE). Hnízdní lokalita se nachází poblíž Rottenburg-am-Neckar, v Bádensku-Württembersku, v nadmořské výšce 420 metrů, v kopcovité krajině se sady, poli a loukami, které jsou někdy ohraničeny trnitými živými ploty. Od roku 2014 se zde provádějí agroenvironmentální opatření na podporu koroptve polní a strnada lučního. Samec strnada černohlavého, který pravidelně zpíval v trnkových keřích, byl nalezen 30. května 2017 během monitoringu ptáků. Samice byla poprvé pozorována 11. června. Hnízdo, které bylo postaveno v porostu heřmánkovce (Tripleurospermum inodorum ) v louce, obsahovalo čtyři vejce. Čtyři vyvedená mláďata byla pozorována 23. a 30. července.
Nálezy hnízdění tohoto druhu na jihovýchodě Francie a na jihu Maďarska po roce 2000 se nacházely méně než 320 km od míst pravidelného výskytu, ale nález z Německá je vzdálen téměř 400 km od izolované lombardské populace. Patrně je to součást pomalého, ale pravidelného nárůstu počtu jarních pozorování ve střední Evropě. Zmíněný nárůst je zapříčiněn jednak vyšším počtem pozorovatelů a výborné komunikační sítě mezi ornitology a také častějšími horkými a suchými léty ve střední Evropě. Možné dlouhodobé rozšíření strnada černohlavého však bude také záviset na možnostech diverzifikovaného zemědělství a případného rozvoje extenzivního ekologického zemědělství.
Strnad černohlavý. Foto Ivan Medenica / CC BY-SA 4.0
Překlad: Lukáš Kadava /Titulní foto: Zeynel Cebeci /CC BY-SA 4.0