Obliba zahradních krmítek v Británii mění biologii pěnice černohlavé (Sylvia atricalilla), tažného druhu, který je však během zimních měsíců stále častěji pozorován v Británii a Irsku. Nový výzkum British Trust for Ornithology (BTO), Oxford University a Institutu Maxe Plancka, který byl aktuálně publikován v časopise Global Change Biology, poskytuje další důkazy o tom, jak lidé formují přírodní svět prostřednictvím jednoduchých změn v našich vlastních zahradách. Stále mírnější zimy a bohatý potravní zdroj pro ptáky na zahradách přiměly pěnice černohlavé k vytvoření nových migračních tras, změn v jejich chování a možná dokonce ke změně jejich anatomie.
Pěnice černohlavá je tradičním hnízdícím druhem v Británii a Irsku, zdejší ptáci migrovali na jih do zimoviště ve Středomoří. V posledních desetiletích pěnice rozšířily svá zimoviště na sever po celé Evropě a nyní se během zimních měsíců vyskytují v Británii a Irsku běžně. Je zajímavé, že tito zimující ptáci nepatří k britské hnízdící populaci. Zimující ptáci na Britských ostrovech a Irsku pochází z hnízdišť po celé Evropě, v nějkterých případech vzdálených až 2 000 km. Pěnice tak každoročně na podzim podnikají neobvyklou severozápadní migrační trasu (blíže ZDE).
Studie použila data z barevného kroužkování pěnic, více než 600 jednotlivých ptáků mělo na nohou jedinečnou kombinaci barevných kroužků, které mohhli lidé snadno pozorovat a nahlásit. Vzorek 32 ptáků byl také sledován pomocí geolokátorů – malých zařízení, která poskytují podrobnější informace o pohybu ptáků než samotné pozorování barevně značených pěnic. Data o pohybu kroužkovaných ptáků byla získávána od dobrovolných amatérských ornitologů BTO a kroužkovatelů. „Tato studie je fantastickým příkladem spolupráce, kde dobrovolníci BTO v rámci projektu Garden BirdWatchers ve spolupráci s kroužkovateli poskytují údaje, které umožňují podrobnější podklady pro vědecký výzkum porozumění vlivu lidských aktivit na nové adaptace migračního chování ptáků,“ říká Greg Conway, hlavní výzkumný ekolog BTO a spoluautor studie.
Výsledky ukázaly, do jaké míry je ekologie pěnic černohlavých formována lidskými aktivitami. Poskytování krmiva pro ptáky v zahradách během chladného počasí přispělo nejen k evolučním změnám v chování pěnic, protože velké množství ptáků v současnosti migruje na zimu do Británie a Irska, ale také změnilo chování ptáků na zimovištích.
Pěnice černohlavé zmující ve Středomoří se živí především ovocem, pohybují se po krajině a hledají další potravní zdroje, jakmile dojde k vyčerpání jejich stávajících potravních stanovišť. Naproti tomu pěnice zimující v britských a irských zahradách maji stabilní a předvídatelný přísun potravy. Výsledkem je, že se pohybují mnohem méně a jsou věrnější konkrétním zimovištím. „Zjištěné výrazné rozdíly v anatomii a fyziologii ptáků v závislosti na tom, v jaké míře byly pěnice vázány na přítomnost zahrad byly pro nás velkým překvapením. Dospělé pěnice, které navštěvovali zahrady, byly schopné přežít i s menším monžstvím tukové zásoby, protože měly k dispozici stálý potravní zdroj. Díky snížené hmotnosti jsou agilnější a pravděpodobně lépe uniknou před predátory,“ uvádí Benjamin Van Doren, který studii vedl v rámci doktorského výzkumu na katedře zoologie na Oxfordské univerzitě.
Britové a Irové dokáží zimující pěnice rychle vykrmit a jejich jarní migrace na hnízdiště je tak rychlejší (dorazí zpět asi o 10 dní dříve než jejich konkurenti). To je další výhoda předvídatelného a stálého potravního zdroje. Vědci dokonce zjistili, že zahrady mohou ovlivňovat anatomii pěnic: ptáci v zahradách měli delší zobáky a více zaoblené konce křídel, což by mohlo souviset s jejich stravou a sedavým zimním životním stylem. V době, kdy se ptáci snaží přizpůsobit rychlým změnám životního prostředí vyvolaných lidskou činností, početnost pěnic černohlavých skutečně roste a schopnost tohoto druhu reagovat na změny by mohla vysvětlit proč.