Komu vadí pilich?

Moták pilich (Circus cyaneus) je ve Velké Británii vzácně hnízdícím dravcem, který je přísně legislativně chráněn. Angličtí mladí motáci pilichové trpí, ve srovnání s ostatními populacemi například ve Skotku, abnormálně vysokou úmrtností. Vědci poskytli přesvědčivé důkazy, že nejpravděpodobnější příčinou je nezákonné zabíjení pilichů v oblastech vřesovišť, které jsou využívány k chovu a lovu bělokurů.
Závěry, které byly nedávno zveřejněny v časopise Nature Communications, vycházejí z desetileté práce několika britských organizací, a především výsledky sledování 58 satelitně značených motáků. Studie ukázala, že pravděpodobnost úmrtí nebo mizení značených pilichů je desetkrát vyšší v oblastech s porosty vřesovišť, ve srovnání s plochami, kde se žádná vřesoviště nevyskytují. Výsledky také ukázaly, že 72% značených ptáků bylo usmrceno člověkem, nebo je to velmi pravděpodobné.
Nezákonné zabíjení těchto dravců je již dlouho považováno za výrazné riziko pro jeho celou ostrovní populaci, avšak znalost rozsahu pronásledování dravců bylo možné jen stěží odhadnout zejména z důvodu, že tito ptáci se vyskytují v odlehlých oblastech a případné důkazy bývají často snadno zničeny. Satelitní značení a dlouhodobý sběr dat přinesl stěžejní poznatky o míře lidského pronásledování v oblastech, kde jsou pilichové vnímáni jako konkurenti člověka při lovu bělokurů. Výsledky sledování značených ptáků budou použity pro zvýšení tlaku na lovecké organizace a státní orgány s cílem, aby bylo od nezákonného lovu dravců upuštěno. Také výzkum a sledování ptáků pomocí satelitního značení bude pokračovat. Organizace Natural England, která výzkum zastřešuje, také hodlá do svých výzkumných aktivit více spolupracovat s vlastníky pozemků a dalšími partnery tak, aby byl nalezen způsob, jak anglické motáky pilichy účinně chránit.
Lovící moták pilich. Foto Ondřej Ryška
Zdroj: https://phys.org/news/2019-03-widespread-illegal-hen-harriers-english.html
https://www.birdguides.com/news/study-suggests-widespread-illegal-killing-of-hen-harriers/
Překlad: Lukáš Kadava / Titulní foto: Andreas Trepte / CC BY-SA 2.5