Ochranná opatření pro ptáky na Hrušovské zdrži

Hrušovská zdrž na Dunaji je nejvýznamnějším zimovištěm pro řadu druhů vodních ptáků na Slovensku. V období hnízdní sezóny však její význam klesá. Jedním z hlavních důvodů je nedostatek hnízdních příležitosti, neboť kilometry břehů tvoří buď betonové panely, nebo kamenné náspy, přes které se často přelévají vlny a jsou tak pro ptáky nevhodné. Proto byli ornitologové a ochranáři z SOS Birdlife Slovensko potěšeni aktivitou Slovenského vodohospodářského podniku, š.p. OZ Bratislava, jehož pracovníci v rámci údržby plavební dráhy začali v roce 2017 jednu z hrází obsypávat pískem a štěrkem. Tento rok se na takto upravené hrázi vytvořila nejpočetnější kolonie břehule říční na Slovensku a po kontrole před několika dny mohou ochranáři konstatovat, že upravená hráz v příští sezóně nebude domovem pouze pro břehule, ale i pro další druhy vodních a mokřadních ptáků.
Sladění údržby plavební dráhy a vhodného způsobu obsypání směrné hráze po dohodě s ochranou přírody vedlo k tomu, že vznikl v délce několika stovek metrů nový hnízdní biotop. Břehule začaly obsazovat nově vznikající stěnu již v průběhu stavebních prací. Vzhledem k tomuto faktu byla operativně dohodnuta změna místa, kam se písek a štěrk sypal, a také technologický postup, jakým se materiál sypal (ve vzdálenosti cca 30 m od hnízdní stěny). Tyto úpravy pomohly břehulím vyhnízdit. Ornitologové sečetli zhruba 1500 hnízdících párů.
Hnízdní kolonie břehule v násypech na Hrušovské zdrži. Foto archiv SOS Birdlife Slovensko
Hráz se upravovala rovněž pro potřeby zrzohlávky rudozobé, která hnízdní pouze na západním Slovensku a je předmětem ochrany v CHVÚ Dunajské luhy. Tento rok minimálně jeden pár v území úspěšně hnízdil (pozorována byla samice s kachňaty).
Ochranáři se obávali rozplavení nové hráze proudem řeky Dunaj, cíleně však nebyly nové hráze osázeny dřevinami a sukcese tak probíhá na základě přírodních procesů štěrkových a pískových říčních lavic. Na jednom místě vznikla i laguna, která za normálních okolností (tj. při dostatečné výšce vodní hladiny) vytvoří atraktivní biotop pro mokřadní druhy ptáků. Vrbiny, rostoucí v části násypu, pak mohou mít svůj pozitivní význam pro ptáky hlavně během silného větru. Tyto vrbiny vyrostly letos a jsou ukázkou dynamiky přírodních procesů Dunajských luhů. Rychlost, s níž pionýrské dřeviny obsazují nová prostředí, je pro člověka často udivující.
Vytvořená laguna na Hrušovské zdrži v CHVÚ Dunajské luhy. Foto archiv SOS Birdlife Slovensko
Zdroj: FB zpráva SOS Birdlife Slovensko (https://www.facebook.com/pg/ornitologicka/photos/?tab=album&album_id=1851513274864870)
Foto: Břehule říční v kolonii na Hrušovské zdrži v roce 2017. FB archiv SOS Birdlife Slovensko
Text: Lukáš Kadava