Online přenos z hnízdění kalousů v budkách

Sovy člověka od pradávna fascinovaly! Jejich tichý let, díky kterému se sovy neslyšně vynořily a zase zmizely v temnotách, je řadil do světa duchů. Na jednu stranu byly sovy vnímány negativně jako společníci nejrůznějších čarodějnic, ale také byly vnímány jako symbol moudrosti. Zejména díky jejich nořčnímu životu je zahaluje stále jakási aura tajemství. Tu částečně poodhaluje i nový projekt Českého svazu ochránců přírody v Břeclavi, který na webových stránkách www.budkyonline.cz detailně sleduje jejich život pomocí webkamery a do něhož můžete nahlédnout i vy! Aktuálně běží v těchto dnech pravděpodobně nejzajímavější část unikátního videopřenosu z hnízdění sov – kalousů ušatých. Webové kamery nepřetržitě snímají dvě odrůstající mláďata, která dospívají v připravené polobudce umístěné ve Valticích na Břeclavsku. Na další podrobnosti tohoto vysílání jsme se zeptali Libora Opluštila, autora projektu.
Proč byli pro sledování vybráni zrovna kalousi a jaký je vlastně cíl projektu?
Důvodů je hned několik – za prvé tady na Břeclavsku už řadu let kalousi hnízdí v budkách, které jsme původně vyvěšovali pro poštolky obecné. V zemědělské krajině není dostatek vhodných možností pro hnízdění ptáků, kteří si hnízda svá nestaví a jsou závislí na nabídce starých hnízd ostatních druhů, například vran, strak nebo kání. Kalousi se u nás na tuto situaci ale velmi dobře adaptovali a začali hnízdit v polobudkách. Toho jsme využili poprvé v loňském roce a umístili do jedné speciálně vyrobené budky kameru. Otestovali jsme si tak první ročník vysílání.
Webkamerou lze detailně sledovat interakce páru v průběhu hnízdění. Foto archiv ČSOP Břeclav / Libor Opluštil
Druhým důvodem, proč byli vybráni kalousi, je to, že jsme chtěli zprostředkovat zájemcům videopřenos z hnízdění, které laická veřejnost běžně nemá možnost vidět. Videopřenosy z hnízdění poštolek je možné sledovat z více míst, ale kalouse máme jen my a jedno hnízdo sledují ještě v Montaně v USA. Jsme také moc rádi, že se nám podařilo získat podporu u našich projektových partnerů (MŽP ČR, ČSOP, Alca plast, s.r.o., ASIO NEW, spol. s. r. o., BR Dolní Morava, o.p.s., MND a.s., Libli, spol. s r. o.), kteří nám pomohli s pořízením potřebné techniky a s úhradou provozních nákladů projektu.
Komu je projekt vlastně určen? Jsou do něho nějak zapojeny i děti?
Právě děti jsou důležitou cílovou skupinou našeho projektu. Dnes tráví obecně děti hodně času před obrazovkou počítače nebo mobilního telefonu. Chtěli jsme jim ukázat, že tam venku, v přírodě, se děje spousta zajímavých věcí a že je škoda jen sedět doma u klávesnice. Máme velkou radost z toho, že děti například online přenos a sestříhané videoukázky sledují nejen doma, ale také například ve školách v hodinách přírodopisu. Pro děti je samozřejmě nejatraktivnější přímé setkání s malými sovami při kroužkování a měření. Je to pro ně velký zážitek a všechny si pak chtějí malého kalouse pohladit. Věřím, že právě touto cestou si mohou vytvořit hezký vztah k přírodě a o to nám jde především.
Co zajímavého přinesla letošní sezóna pro sledované kalouse?
V letošním roce začali kalousi s hnízděním velmi brzy Mírná zima a dostatek hrabošů jako hlavní složky potravy kalousů způsobily, že jsme oproti loňskému roku museli zahájit vysílání o celý měsíc dřív! Dalším zajímavým momentem bylo, že zhruba v polovině hnízdění začala budku pravidelně navštěvovat samice puštíka obecného a odnášela si kořist nashromážděnou kalousy. Pravděpodobně někde v okolí krmí svá mláďata a takto si zjednodušila shánění potravy. Přítomnost větších mláďat ani útoky rozhořčených kalousů jí v tom nijak nezabránily. Ještě zajímavější ale je, že kalousí pár změnil v posledních dnech strategii: samec i samice přináší hraboše a myšice dvěma svým mláďatům, která si je přebírají a obvykle celou hned spolknou. Pokud jsou ale mláďata sytá a nejeví o potravu zájem, samec ani samice nenechávají kořist v budce jako v předešlých dnech, ale opakovaně ji hned odnáší jinam. Buď ji spotřebují sami, nebo ji ukládají do zásobárny někde na jiném místě, ale v budce už nic pro puštíka nenechávají.
Neplánujete umístění kamery i k jiným druhům?
Ano, plánujeme. Už v roce 2008 jsme ve spolupráci se ZOO Brno realizovali u nás první online přenos z hnízdění divokých sov pálených v budce a rádi bychom na to v příštích letech navázali. Zajímavých ptačích druhů je u nás celá řada a některé z nich hnízdí pravidelně i v našich budkách. Bude to tedy spíš otázka finančních prostředků a personálních kapacit, do jakých dalších projektů se v budoucnu pustíme.
Přenos z hnízda kalousů můžete sledovat ZDE
Díky moc Libore. Ať se daří nejen kalousům!
Pohled z venkovní kamery na hnízdní budku kalousů na Břeclavsku. Foto archiv ČSOP Břeclav / Libor Opluštil
Ptal se: Lukáš Kadava / Titulní foto: Ondřej Prosický / http://www.naturephoto.cz/